BAKAN PAKDEMİRLİ, ALMAN MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Gıda ve Küresel Forumu ile 12. Tarım Bakanları Konferansına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Berlin ziyaretinin ilk gününde düzenlenen resepsiyonda Tarım Bakanları Zirvesi’ne katılan ülkelerin bakanlarıyla bir araya geldi.

Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner’in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda Klöckner ile de görüşen Bakan Pakdemirli, mevkidaşı ile uzun süre sohbet etti.

Almanya programı kapsamında çok sayıda ikili görüşme yapacak olan Bakan Pakdemirli, 2020 Gıda Zirvesi etkinlikleri kapsamında “Tarımsal Kalkınma için Ticaret” konulu 4. ara oturumunda bir konuşma yapacak.

Bakan Pakdemirli ayrıca, Moğolistan, Özbekistan, Almanya, Brezilya, Hırvatistan ile AB Komisyon Başkanı ve FAO Direktörü ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Pakdemirli, Almanya programı kapsamında Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nda Almanya’da yaşayan Türk iş insanlarıyla da bir araya gelecek.

BAKAN PAKDEMİRLİ, BERLİN’DE GIDA VE TARIM KÜRESEL FORUMU ve 12. TARIM BAKANLARI KONFERANSINA KATILACAK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Gıda ve Küresel Forumu ile 12. Tarım Bakanları Konferansına katılmak ve çeşitli temaslarda bulanmak üzere 16-20 Ocak tarihleri arasında Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Bakan Pakdemirli, her yıl ocak ayında Berlin’de düzenlenen Uluslararası Yeşil Hafta (IGW) fuarına katılacak. Pakdemirli, burada, Gıda ve Tarım Küresel Forumu kapsamında gerçekleştirilecek “Tarım Bakanları Zirvesi”ne iştirak edecek.

Teması “Herkes İçin Gıda! Güvenli, Çeşitli ve Sürdürülebilir Beslenme için Ticaret” olan 2020 Gıda Zirvesine katılacak olan Pakdemirli, etkinlikler kapsamında “Tarımsal Kalkınma için Ticaret” konulu 4. ara oturumunda bir konuşma yapacak.

Bakan Pakdemirli ayrıca, Moğolistan, Özbekistan, Almanya, Brezilya, Hırvatistan ile AB Komisyon Başkanı ve FAO Direktörü ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Pakdemirli, Almanya programı kapsamında Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nda Almanya’da yaşayan Türk iş insanlarıyla bir araya da gelecek. 

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE YÖK ‘‘GÜÇ BİRLİĞİ’’NE İMZA ATTI

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurumları Başkanlığı arasında, kurumların sorumluluk alanlarındaki altyapı, personel, eğitim ve Ar-Ge, tarımsal yayım hizmetleri gibi konularda iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, insanlık için hakiki ve hayati derecede olan ‘tarım’ ve ‘bilimin’ önemini iyi kavramış toplumların daima önde, belirleyici ve tetikleyici olduğunu belirtti.

Ülkemiz ve dünyada artan nüfus, yükselen küreselleşme, İklim değişiklikleri ve buna bağlı etkilerin oluşturduğu tehlikeye dikkati çeken Bakan Pakdemirli, ”Geleceği öngöremezsek, tedbirli ve planlı hareket etmezsek ne kendimize ne de dünyamıza yetemeyeceğiz! İşte bu acil durum senaryosunda, tarım-orman adına yapılacak en iyi iş; verimi ve kaliteyi yükseltmektir. Bunun yolu ise; tarıma teknolojiyi, modern yöntemleri, kısacası “bilgiyi hâkim kılmaktan” geçmektedir” dedi.

‘TARIMDA GÜÇLÜYÜZ, DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ!’

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dünyadaki yerine de değindi Bakan Pakdemirli,

”Tarımda; Avrupa’da ilk sıralarda, Dünyada ilk ondayız. Toprak varlığında dünyada on yedinciyiz. Küçükbaş hayvan varlığında Avrupa’da birinciyiz. Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz! 2.500 adet coğrafi işaretli ürün potansiyeline sahibiz! Fındık, Kiraz, İncir, Kayısı gibi pek çok üründe dünya lideriyiz! Yani; tarımsal üretimde yeterli varlığa sahibiz! Dış pazarların göbeğindeyiz! Tarihî ipek yolunun tam kalbindeyiz! Ulaşım sektöründe dünyada markayız! Eğitimli insan kaynağımız var! Küçük aile işletmeciliğimizi koruyoruz! Geleneksel üretim kültürümüz devam ediyor! Tarıma dayalı ve bağımlı sanayimiz işliyor!”

Değişen dünyada, planla, programla, disiplinle her daim dünyadaki başrolü kapabilmenin gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, bu noktada Tarım Bakanlığı ve eğitimin sacayağı konumundaki üniversiteler, bilim insanları ile işbirliğinin oldukça önemli olduğunu ifade etti. Bakan Pakdemirli, ”Biz Tarım-Orman Sektörünü temsil edenler olarak, elbette bilimle daima iç içe olduk! Bakanlığımıza bağlı toplam 61 araştırma enstitümüz, araştırma yetkisi olan 23 kuruluşumuz var! Yine Bakanlığımıza bağlı 3.220 araştırmacı, 200 bin dekar tarım arazisi, 180 bin dekar araştırma ormanı ve laboratuvarımız var! Ar-Ge altyapımızı özel sektöre açtık! 2007’den beri Ar-Ge destek programlarımızla, 39 farklı üniversitede, 263 projeye destek verdik, 30 Milyon Lira kaynak temin ettik!” diye konuştu.

ALTYAPIDAN AR-GE’YE, EĞİTİMDEN, TARIMSAL YAYIMA…

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, YÖK ile yapılan protokolün detaylarını başlık başlık anlattı. ”Protokolün “Altyapının Ortak Kullanımı” Başlığı Altında; Üniversitelerin bulunduğu bölgelerde her türlü altyapı imkânlarını ekonomik bir şekilde ortak kullanarak; tarımsal üretimde artış, bölge kalkınması ve çiftçi refahı hususlarında kısa zamanda anlamlı ilerlemeler kaydedilmesini hedefledik.

Protokolün “Personel ve Eğitim” Başlığı Altında ise; Akademik unvana sahip Bakanlığımız personelini de unutmadık! Ve farkındalık oluşturmak suretiyle, bu personelimizin, üniversitelerde eğitim gören öğrencilerimize faydalı olabilmesinin önünü açtık.

Protokolün “Ar-Ge” Başlığı Altında; Araştırma Geliştirme projelerinde üniversitelerin bulundukları illerde bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak tarım master planları hazırlaması ve ortak projeler oluşturularak iş birliği halinde yürütülmesini amaçladık.

Protokolün “Öğrenci” Başlığı Altında; Üniversite öğrencilerimizin mesleki tecrübelerinin artırılması amacıyla, Bakanlığımız araştırma merkezleri ve enstitülerine daha fazla stajyer alınması, Zorunlu Uygulamalı İş Yeri Eğitimi ile de staj sürelerinin uzatılması hususlarında işbirliğiyle hareket edilmesini kararlaştırdık.

Protokolün “Etkinlik” Başlığı Altında; III. Tarım Orman Şûrasında da önemli yer tutan “Coğrafi İşaretli Ürünler” hakkında farkındalık oluşturacak ortak etkinlikler düzenlenmesi ve Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Uzman Havuzu” ile eğitim ve yayım hizmetlerinde iş birliği yapılmasını imza altına aldık.

Protokolün “Çiftçi Eğitimi ve Tarımsal Yayım Hizmetleri” Başlığı Altında da; “Tarım ve Gıdada Farkındalığın Artması”, “Tarımda Verimliliğin ve Sürdürülebilirliğin Artması”, “Bilgi ve Teknolojinin Kullanımı” hususlarında eğitim ve yayım hizmetlerinin etkin ve etkili yürütülmesi amacıyla işbirliği yapılmasını kararlaştırdık”

Bakan Pakdemirli, Enstitülerin ortak kullanımı, nitelikli personelin geçici görevlendirilmesi ve üniversite kontenjanlarının bir ihtiyaç planlaması dâhilinde düzenlenmesinin de Yükseköğretim Kurumu ile ortak bir karara bağlanması gereken konuların başında geldiğine vurgu yaptı.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN ÜNİVERSİTE ADAYI GENÇLERE BURS MÜJDESİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’den YÖK ile imzalanan işbirliği protokolü töreninde üniversite adayı gençlere burs müjdesi geldi.

Törende yaptığı konuşmada gençlere özel bir proje açıklayan Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığının üniversite giriş sınavı sonucunda ilk on bine girip ilgili bölümleri kazanan öğrencilere burs sağlayacaklarını açıkladı.

Pakdemirli, bursla ilgili “Üniversite Giriş Sınavı sonucunda ilk on bine girip tercihleri sonucu, Bakanlığımızın asli görevlerini yürüten Ziraat, Gıda, Su Ürünleri, Balıkçılık Teknolojisi, Orman Mühendislikleri ile Veteriner Fakültelerine yerleşenlere Bakanlığımızca burs verilmesini planlıyoruz. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Bakanlık Strateji Başkanlığı’nın konuyu çalıştığını ifade eden Bakan Pakdemirli “Bakanlık ve bütçe mevzuatıyla ilgili bir engel olmazsa, Tarım Orman sektörlerimizdeki bu alanlara gençlerimizin ilgisini daha çok çekmek istiyoruz. Yani biz istiyoruz ki, Tarım-Orman bölümleri; en az tıp kadar, hukuk kadar, öğretmenlik bölümleri kadar rağbet görsün, bizi tercih eden en başarılı öğrencileri bizler de burs ve staj imkânlarıyla destekleyelim” açıklamalarında bulundu.

“BOBO”NUN YENİDEN GÖRMESİ İÇİN TEDAVİ DESTEĞİ BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN GELDİ

Mersin’de katarak nedeniyle görme yetisini kaybeden “Bobo” isimli köpeğin tedavisi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından karşılandı.

Ev kadını Ferda Şahin’in, 12 yıldır baktığı “Doberman” cinsi köpek, yaklaşık 5 ay önce gözlerinden rahatsızlandı.

Muayenesinde katarakt olduğu belirlenen “Bobo”, hastalığın ilerlemesi üzerine görme yetisini tamamen kaybetti.

Can dostunun sağlığına kavuşması için birçok veteriner gezen Şahin, “Bobo”nun İstanbul veya Ankara’daki donanımlı bir klinikte yapılacak ameliyatla tekrar sağlığına kavuşabileceğini öğrendi.

Şahin, 6 bin liralık tedavi masraflarını karşılayamayınca sosyal medyadan yardımseverlere ulaşmaya çalıştı. Sinema oyuncusu ve hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül de “Bobo”nun sesinin duyulmasına destek verdi.

YARDIM ÇIĞLIĞINI BAKAN PAKDEMİRLİ DUYDU

“Bobo”nun hastalığını öğrenen Bakan Pakdemirli, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne talimat vererek Şahin’e ulaşılmasını istedi.

Mersin’e yaptığı ziyarette Şahin ile buluşan Pakdemirli, sevip, oynadığı “Bobo”nun tedavisi için gerekenin yapılacağı müjdesini verdi.

Pakdemirli’nin girişiminin ardından sevimli hayvanın ilaç tedavisi başladı. “Bobo”, kısa sürecek ilaç takviyesinin ardından bir hafta içerisinde İstanbul’da ameliyat edilecek.

Ulaşım giderleri de Pakdemirli tarafından karşılanacak.

BAKAN PAKDEMİRLİ: KIBRIS’TA ŞU ANDA BİR SU PROBLEMİ YOK

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Mersin’e giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattındaki arızaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs’ta şu anda bir su problemi olmadığını belirten Bakan Pakdemirli “Kıbrıs’tan isale hattından su gelmediğine dair verilen bilgi ve araştırmalar neticesinde hatta bir kopukluk olduğu gözlemlendi. Şu an itibarıyla olayın bir kırılma olmadığı, sadece bir yerinden çıkma olduğu gözlemlendi” diye konuştu.

Salı akşamı itibariyle tam anlamıyla bir rapor ellerine ulaşacağını belirten Bakan Pakdemirli “İstanbul’dan Deniz Kuvvetlerine ait bir survey gemisi yola çıkmış durumda. Bu survey gemisiyle beraber yarın akşam itibariyle ilgili çalışmalar başlayacak. Salı akşamı itibariyle de nihai neticeyi almış olacağız” dedi.

Rapor sonucu bu işin ne kadar sürebileceği hakkında bir fikre sahip olacaklarını vurgulayan Pakdemirli “Ben arkadaşlara bir aya kadar bu işi çözmelerine dair talimat verdim. Kıbrıs’ta şu anda bir su problemi yok. Takribi 8 ila 10 aylık bir su stoğu şu anda Kıbrıs’ta mevcut” açıklamasında bulundu.

BAKAN PAKDEMİRLİ: MERSİN’DE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI, 1,5 MİLYON BAŞI GEÇTİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Mersin’de Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen “Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Proje Tanıtımı ve Sertifika Programı”na katıldı.

Programdaki konuşmasına “Mersinlilere büyük geçmiş olsun” diyerek başlayan Bakan Pakdemirli “Yaşanan büyük sel afeti nedeniyle hayatını kaybeden iki vatandaşımıza, Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bakan yardımcımızın koordinasyonunda ekiplerimizle günlerdir sahadayız. İnşallah yaraları beraber saracağız. Şu konuda içiniz rahat olsun. Taşkını baskıladık. Hasar ve zarar tespit çalışmalarımıza zaten başlamıştık, inşallah bir an önce tamamlayacağız. Zararı karşılamak için de gerekeni yapacağız” diye konuştu.

DEVLET DAİMA ÇİFTÇİSİNİN YANINDA

Devletin daima çiftçisinin yanında olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Tabi bundan sonrası için de gerekli tedbirleri alacağız. Mesela; Tarsus’ta Berdan Nehri üzerindeki seddeleri daha da yükselteceğiz. Yine Berdan Nehri üzerindeki eski köprüyü yenileme işini de bir an evvel tamamlayacağız” dedi.

Derelerin üzerlerinin örtülmesinin taşkın zararın en büyük sebeplerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli “Biz bu konuda, DSİ aracılığıyla Belediyeleri uyarmıştık. Onlar da sahile yakın yerlerde bazı bölümlerde derelerin üzerlerini açmışlar. Fakat bu konuda tekrar uyarılarımızı yaptık, bu işi çözmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu.

KREDİLER YAPILANDIRILACAK

Çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan kullanmış olduğu kredilerin yapılandırılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak dün duyurdu. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı
kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, fakat binbir zahmetle tarımsal faaliyetlerini devam ettiren çiftçilerimize, üreticilerimize verdiğimiz krediler, yıllık % 9 faiz oranıyla, 5 yıla kadar uzun vadeli yeniden yapılandırılacak. İnşallah böylece, ödeme zorluğu çeken çiftçilerimize, üreticilerimize
kolaylık sağlamış olacağız” açıklamasını yaptı.

Bir buçuk yılda, 17 yurtdışı ve 62 il ziyareti ile toplam 194 program gerçekleştirdiklerini belirten Pakdemirli “Bütün bu programları; sahayı dinlemek, sizleri anlamak için yaptık. Dünyadaki gelişmelerin hızından geri kalmamak adına; bürokrasiyi azaltarak, yeni tarım politikalarımızla seri ve etkili bir süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bunun için, geçtiğimiz aylarda ülkemiz tarihinin en geniş katılımlı Tarım Orman Şûra’sını, “Ortak Akıl” buluşmalarıyla gerçekleştirmiştik. 1,5 aydır da bu büyük bilgi, plan ve proje hazinesinden yol haritamızı çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

MERSİN’DE SON 17 YILDA, HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE, 502 MİLYON LİRA HİBE

Bakanlık olarak Mersin’de hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Bakan Pakdemirli “Son 17 yılda, hayvancılık sektörümüze, 502 Milyon Lira hibe desteği sağladık. Verdiğimiz bu destekler ve yetiştiricilerimizin azimli çalışmaları neticesinde Mersin’imizin hak ettiği seviyelere yükseldiğini görmek mutluluk verici.  Bunun en güzel örneği de; Mersin’in keçi varlığından ülkemizde 1. sırada olması ve toplam küçükbaş hayvan varlığında da 6. sırada olmasını gösterebiliriz” diye konuştu.

MERSİN’DE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI, 1,5 MİLYON BAŞI GEÇTİ

2019 yılında, Mersin ilindeki küçükbaş hayvan varlığının, 1,5 milyon başı geçtiğini belirten Pakdemirli şöyle devam etti:

“Tabi bunlarla yetinmedik, yetinmeyeceğiz. Zira dünyadaki ve ülkemizdeki nüfus artışına ve ete olan talebe bağlı olarak piyasadaki ihtiyaca göre kısa ve uzun vadeli planlamalar üzerinde de çalışıyoruz. Bununla birlikte, 2019 yılında 504 bin litre süte destek sağladık. 2018 yılında Mersin ilimizde yaklaşık 700 bin baş hayvana, 17,4 Milyon Lira destekleme ödemesi yaptık.  Mersin’de 2018 yılında 615 işletmeye 3,1 Milyon Lira sürü yöneticisi istihdam desteği verdik.  Mersin’de son 17 yılda ORKÖY Süt Koyunculuğu Projeleri kapsamında; toplam 937 aileye, günümüz tutarlarıyla 35 Milyon Lira kredi ve hibe desteği verdik. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında;112 küçükbaş hayvancılık projesi uygulayarak, genç çiftçilerimize toplam 3 Milyon 360 Bin Lira hibe ettik”

2002 yılında 930 Bin Lira olan yem bitkileri desteklemelerini 2018 yılında, 3 Milyon Liraya çıkardıklarını vurgulayan Pakdemirli, böylelikle son 17 yılda, 58 Milyon Lira yem bitkileri destekleme ödemesi yaptıklarını kaydetti.

Ülkemizden Canlı Koyun-Keçi İhracatı kapsamında, 2019 yılında; Azerbaycan, Katar, Sudan, Irak ve Lübnan olmak üzere toplam 5 ülkeye, 141 bin küçükbaş hayvan ihraç ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli “İnşallah Mersin’imiz bu konuda barındırdığı potansiyeli ile öncü illerimizden biri olacaktır. Diğer taraftan; 2019 yılında sürü büyütme ve yenileme desteğini uygulamaya koyduk. Bu bağlamda; bir önceki yılda doğan kuzu ve oğlaklardan anaç vasfına ulaşan ve ilk defa sürüye katılan hayvan başına 100 Lira destekleme ödeyeceğiz” diye konuştu.

2020 yılında, Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’ne Mersin ilinde devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli “Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteğini inşallah 10.000 işletmeye çıkararak, 50 Milyon Lira destekleme ödemesi yapacağız. Mersin’in de bu desteklemeden azami derecede yararlanacağına inancım tam” değerlendirmesinde bulundu.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİ TÜKETİMİNİN ÖZENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI SÜRECEK
Küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalarının hız kazanacağını ifade eden Pakdemirli “Hedefimiz olan; toplam kırmızı et üretimimizde, küçükbaş eti üretim payını, %10’dan %20’lerin üzerine taşımaktır. İnşallah bu hedefimize de, sizlerin gayretiyle vâsıl olacağız. ORKÖY kapsamında; orman köylülerimizin desteklenmesi amacıyla “Besi Koyunculuğu” ve “Süt Koyunculuğu” Projelerini yürütmeye devam edeceğiz.  IPARD Programı kapsamında; Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı altında, küçükbaş hayvancılığa destek sağlıyoruz” dedi.

“MERSİN’DE BUGÜN 2 GÜZEL PROJENİN TANITIMINI YAPIYORUZ”

Mersin’de bugün 2 güzel projenin tanıtımını yaptıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli Konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Projesi kapsamında 300 adet güneş enerji sistemi ile 200 adet koyun yün kırpma makinesi dağıtacağız. Proje büyüklüğü 1.535.000 TL olup bunun yüzde 25’i, eş finansman olarak yetiştiriciden karşılanacak. İkinci projemiz ise; Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi. Bu proje kapsamında da Mersin’de 7 adet alt proje uygulanmakta olup, projeler ile ıslah yapılan İvesi ve Güney Karaman ırkları ile Kıl Keçisinin verimlerinde artışlar sağladık. Bugüne kadar proje uygulanan 343 üyeye de Bakanlığımız tarafından toplamda 21,7 Milyon TL destek verdik. Yine bugün Mersin’imizde açılan Sürü Yönetimi Elemanı kurslarını bitirenlere sertifikalarını vereceğiz. 2014 yılından bugüne kadar açılan kurslarda 3.583 üye sertifika sahibi yapılarak, Bakanlığımızın verdiği sürü yönetimi desteğinden faydalanmasının önü açılmıştı. Bugün de 2019 yılında şartları yerine getiren 615 üyeye, 3,1 Milyon Liralık desteklemesi için inşallah sertifikalarını takdim edeceğiz”

HEDEF, NÜFUSUMUZ KADAR KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞINA SAHİP OLMAK

Hedeflerinin nüfusumuz kadar küçükbaş hayvan varlığına sahip olmak olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Hedefimize ulaşmak için Bakanlık olarak birçok proje yürütüyor, yetiştiricilerimize pek çok kalemde hibe desteği sağlıyoruz. Bildiğiniz gibi “Anaç Koyun Keçi Desteği” ile “Çoban İstihdam Desteği” de bu kapsamda yürüttüğümüz projelerimiz arasında yer alıyorlar. Fakat yetiştiricilerimizin, bu projelerimize müracaat noktasında bazı sıkıntılar yaşadığının bilgini aldım. Konuyla ilgili olarak, siz değerli kardeşlerimin,  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm talimatları verdim” diye konuştu.

Mersinli yetiştiricilerin eliyle, emeğiyle 2020 yılının, küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir yıl olacağına inandığını ifade eden Bakan Pakdemirli “Şundan emin olabilirsiniz: Biz Bakanlık olarak yanınızda, sağınızda, solunuzda, arkanızdayız. İnşallah bu sene de; destek bizden, yetiştirmek sizden” diyerek sözlerini tamamladı.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN KEÇİ ÜRETİCİLERİNE MÜJDE: ANAÇ KEÇİ DESTEĞİNİ 25 LİRADAN 35 LİRAYA ÇIKARDIK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi programa katılmak üzere gittiği Mersin’den keçi üreticilerine müjde verdi. Bakan Pakdemirli anaç keçi desteğinin 25 liradan 35 liraya yükseltildiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada keçi üreticilerine Mersin’den müjde veren ve 2020 yılında anaç keçi için destek miktarının artışı için gerekli çalışmayı da yaptıklarını belirten Bakan Pakdemirli, “25 lira olan desteği, 2020 yılı için, 35 lira olarak belirledik” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılması, küçükbaş hayvan etinin tanıtımı ile tüketici alışkanlıkların değiştirilmesine yönelik çalışmalara hız vereceklerini de ifade eden Bakan Pakdemirli “Hedefimiz olan toplam kırmızı et üretimimizde, küçükbaş eti üretim payını yüzde 10’dan yüzde 20’lerin üzerine taşımaktır” ifadelerini kullandı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: TÜRKİYE UN VE MAKARNA İHRACATINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Mersin’de tarım ve orman sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

“Söz sizde” sloganıyla düzenlenen “Tarım Orman Buluşmaları”ndaki konuşmasında, kentin önemli bir tarım merkezi olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, 15 yıl aradan sonra 7 binden fazla paydaşın katılımıyla 3. Tarım Orman Şurası’nın düzenlendiğini ifade etti.

Türkiye’nin coğrafi işaretli ürün potansiyelinin 2 bin 500 olduğunu ve bu ürünlerin tanıtımını çok önemli bulunduğunu belirten Pakdemirli “Coğrafi işaret ve ürünlere hikaye ekleme önemli. İngiliz kraliyet ailesi hep çok konuşuluyor. Kraliyet ailesinden bir hanımefendi, hamileyken bizim Bursa’nın siyah incirini yiyor. Bugün o siyah incir, düne göre avro bazında 2-3 katına satılıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin, coğrafi konumunun da önemli bir avantaj olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli “1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacminin tam ortasında bulunuyoruz. Hatta dünyanın tam merkezindeyiz. Türkiye’nin konumu, dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE UN VE MAKARNA İHRACATINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

Türkiye’nin 2002’de un ve makarna ihracatında dünya 11’inciliğinden, 2005’ten itibaren dünya birinciliğine yükseldiğini belirten Pakdemirli, tarımın, günlük hayatta ve siyasette speküle edilmemesi gereken bir konu olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Hep, ‘Buğdaya Türkiye’yi muhtaç ettiniz’ derler. Halbuki Türkiye, kabaca son 15-20 senedir 20 milyon ton buğday üretir, 20 milyon ton da tüketir. Türkiye’nin buğday ithalatı var mıdır? Vardır. İşte var olmasının sebebi Türkiye’nin un ve makarna ihracatında dünyada ilk sırada yer alması. Ne zamandır bir ‘Demirperde’ ülkesi olduk da Türkiye ithalat yapmayacak? Mersin’e soruyorum. Rahmetli Özal zamanında bir yandan da koruyarak muz ithalatını serbest bırakmasaydı bugün muzda bu noktaya gelebilir miydik? Kontrollü olduğu sürece ithalat, buğday ithalatı yapılabilir. Bunu nerede kullanıyorsunuz? Un ve makarna ihracatında. Türkiye, 21. yüzyılda, kendi içine kapanıklıklarının ve akıl tutulmalarının hepsini kırıp çok daha büyük ihracat yapan, çok daha büyük potansiyeli olan bir ülke olmak durumunda. Şunu da müjdelemek istiyorum. Birkaç yıl içerisinde Mersin artık sadece Türkiye’ye değil dünyaya muz ihraç eder konuma gelmiştir, gelecektir.”

Türkiye’nin son 17 yıldaki tarımsal rakamlarına da değinen Bakan Pakdemirli,  bitkisel üretimin yüzde 20 arttığını, kırsal kalkınma alanlarında 200 bin istihdamının sağlandığını, tohum üretiminin 7 kat, tohum ihracatının da 9 kat yükseldiğini söyledi.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLE MAZOT MALİYETİNİ YÜZDE 90 DÜŞÜRMEK MÜMKÜN

1.700’e yakın ürün, 195 ülkeye satıldığını ifade eden Pakdemirli “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisindeki çok kısa bir dönemde yüzde 100 yerli ve milli, 45 dakika şarjla 7 saat çalışabilen bir elektrikli traktör prototipini de geliştirdik. Bunda eğer seri üretime geçebilirsek ki çalışmalar sürüyor, çiftçimizin ve üreticimizin en önemli girdi kalemlerinden biri olan mazotun maliyetini yüzde 90 düşürmemiz mümkün olacak. Bu da Türk üreticisine farklı bir yön vermiş olacak. Bu traktörün dünyaya ihraç potansiyelini de unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Toplam desteklerin 2002 yılında 1,8 milyar lirayken 2019’da 9 kat artışla 16,1 milyar liraya çıkarıldığını kaydeden Pakdemirli, 2020’de tarımsal desteklerin tam yüzde 36 artışla 22 milyar liraya çıkarıldığını belirtti.

MERSİNLİ ÇİFTÇİLERE SON 17 YILDA 1 MİLYAR 760 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEK

Mersinli çiftçilere son 17 yılda 1 milyar 760 milyon liralık tarımsal destek verildiğini belirten Pakdemirli, 2016-2018’de 582 projeye 17,5 milyon liralık destek sağlandığını dile getirerek, sulama konusunda önemli yatırımlar yapılan kentin, üretiminde birinci olduğu muz, limon, yeni dünya, çilek, erik gibi ürünlerin geliştirilmesi konusunda iş birliğini önemsediklerini belirtti.

Yurt genelinde yapılan “Geleceğe Nefes” kampanyasına da değinen Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Biz orman teşkilatı olarak çalışkan bir teşkilatız. Zaten her yıl önemli ölçüde fidan dikiyoruz. Önemli olan bunu milletle, vatandaşla dikmekti. Bu konuda gerçekten çok önemli bir başarı elde ettik. Tabii ki bu başarı bizim değil, sizlerin başarısı. Millet bu projeye sahip çıktı. 11 milyon fidan programında 268 bin fidan dikimini Mersin’de yaptık. Bu o kadar güzel bir proje oldu ki bize de ilham verdi. Yeni yılda da bir tweet ile bu işi başlattım. Dedim ki ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkese birer fidan olmak kaydıyla 82 milyon fidan dikeceğiz.’ Yine milletle, yine sizlerle beraber.”

TARIMSAL KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 12’DEN YÜZDE 9’A DÜŞTÜ

Yoğun çalışmaları neticesinde tarımsal kredi faizlerinin yüzde 12’den yüzde 9’a düştüğünü vurgulayan Bakan Pakdemirli “Yüzde 25 ile yüzde 100 oranında faiz sübvansiyonu sağladığımızı da hesap ettiğimizde bazı faiz oranları ortalama yüzde 5’e, 4,5’a, hatta sıfıra kadar inecek durumda.” ifadesini kullandı.

Kentten, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme kapsamında 23 proje başvurusunun geldiğini aktaran Pakdemirli, projelerin tamamına “kabul” verildiği bilgisini de paylaştı.

185 bin dekar araziyi sulayacak Pamukluk Barajı’nın inşaat çalışmalarının 2020’de tamamlanacağını da belirten Bakan Pakdemirli  “Anamur Alaköprü Sulaması’nın inşaat ihalesinin gelecek ay yapılacağını, Erdemli Karacaoğlan Göleti’nin inşaat çalışmalarına da bu yıl başlanacağını söyledi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN ŞEHİTLER KÖSE VE KARAKOÇ’UN AİLELERİNE TAZİYE ZİYARETİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yol kontrolü sırasında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit düşen Astsubay Çavuş Sinan Köse ve Uzman Onbaşı Halil Karakoç’un Mersin’deki ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Toroslar ilçesinde Şehit Uzman Onbaşı Halil Karakoç için kurulan taziye çadırında aileyle bir araya gelen ve şehidin babası Çetin Karakoç’a başsağlığı dileklerini ileten, Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye eden Bakan Pakdemirli “Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Evladınız bu ülkeyi korumak için şehit oldu. Bu ülke evladınızın hizmetlerini asla unutmayacak” ifadesini kullandı.


İl Müftüsü Şaban Kondi’nin de yer aldığı ziyarette Pakdemirli, şehit için dua etti.

ŞEHİT KÖSE’NİN AİLESİNE ZİYARET

Bakan Pakdemirli, daha sonra şehit Astsubay Çavuş Sinan Köse’nin Tarsus ilçesi Taşobası Mahallesi’ndeki babaevini ziyaret etti.

Baba İsa Köse ve yakınlarına başsağlığı dileyen Pakdemirli, şehit için dua etti.

Baba İsa Köse’ye de Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye eden Pakdemirli’ye ziyaretinde, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, AK Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Zeynep Gül Yılmaz eşlik etti.

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde şehit düşen Köse ve Karakoç, memleketleri Mersin’de önceki gün son yolcuklarına uğurlanmıştı.