15 TEMMUZ DESTANI… KAHRAMAN ÇİFTÇİLERİMİZ

BAKAN PAKDEMİRLİ DENİZLERDEKİ KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN DALIŞ YAPTI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir’in Çeşme ilçesinde “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında düzenlenen etkinlik kapsamında denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek için dalış yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne ait “Reis Bey” isimli Su Ürünleri Kontrol Teknesiyle Dalyan Mahallesi’ndeki yat limanından demir alan Bakan Pakdemirli, Eşek Adası açıklarından yapılacak dalış öncesi açıklamalarda bulundu.

Projenin Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirten Pakdemirli, projede sivil toplum kuruluşlarının desteğinin önemli olduğunu vurgulayarak, denizlerin gelecek nesillerden bizlere emanet olduğunu söyledi.

Bu emanetin farkında olmamız gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli “Her kaynağı olduğu gibi denizlerimizi de çok verimli kullanmamız lazım. Denizlerin altını su gibi görmemek lazım. Alta bir ekosistem, bitki örtüsü var. Bunları korumak anlamında her türlü çabayı ve gayreti sarf etmemiz lazım. Koruma kullanma dengesine riayet etmemiz lazım. Bugün itibariyle tüm dünyanın bir problematiği olan bir durum söz konusu. Elimizde bir tane dünya var ama 7 dünya varmış gibi tüm dünya bunu harcıyor. Biz de bu işe bir katkı olsun diye başta ağların, sepetlerin ve diğer av gereçlerinin temizlenmesiyle ilgili bir kampanya başlattık” dedi. 

1,5 MİLYON DENİZ CANLISI KURTARILDI

Projenin detayları hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli “600 lokasyonda 65 bin dekar alanı taradık. Burada da 450 bin metrekare ağ tespit ettik ve bunları toparladık. 4 bin 500 adet de denizlerden sepet ve benzeri av araçları topladık. Şöyle izah edeyim, 100 metre ağ yaklaşık 300 deniz canlısının, organizmasının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Bizim şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda, 1,5 milyon deniz canlısını ve ekosistemi korumuş kollamış oluyoruz” açıklamasını yaptı. 

650 BİN TON AĞ DENİZLERE ATILDI

Geçen yıl içinde 650 bin ton ağın denize atıldığını vurgulayan Pakdemirli, başlattıkları kampanyanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Sıfır Atık Projesi kapsamına girdiğini de aktardı. 

Bakan Pakdemirli, “Denizlerimizin temiz olması kaynakları düzgün kullanmamız, israf etmememiz ve gelecek nesillerden emanet aldığımız çevremizi daha iyi koruma anlamında değerli görüyoruz. Ben de arkadaşlarıma destek olmak adına buradayım.” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, daha sonra denize dalarak beraberindeki dalgıçlarla birlikte balıkçıların suda bıraktığı ağları çıkardı.

“VATANDAŞLARIMIZ TATİLLERİNE RAHATLIKLA DEVAM ETSİNLER”

Muğla’daki orman yangını ile alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, “Vatandaşlarımız tatillerine rahatlıkla devam etsinler. Bölgeye tatile gelmek isteyenler varsa çok rahatlıkla gelsinler. Yerleşim yerleriyle ilgili herhangi bir tehdit söz konusu değil.” dedi.

Muğla’daki orman yangını ile alakalı Göcek Orman İşletme Şefliğinde açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bölgede hava şartlarının değişken olduğunu, öğleden sonra rüzgârın şiddetini artırmasını beklediklerini söyledi.

Bu nedenle ekiplerin çok dikkatli olması gerektiğini anlatan Pakdemirli, şu ana kadar yakalanan başarıyı geriye götürmemek için işi çok sıkı takip ettiklerini kaydetti.

Bölgede yerleşim yerlerinin tehdit altında olmadığını vurgulayan Pakdemirli, “Vatandaşlarımız tatillerine rahatlıkla devam etsinler. Bölgeye tatile gelmek isteyenler varsa çok rahatlıkla gelsinler. Yerleşim yerleriyle ilgili herhangi bir tehdit söz konusu değil.” dedi.

Tütmelerin olduğu alanın yerleşim yerlerine oldukça uzak bir alan olduğunu anlatan Pakdemirli, bu nedenle bir risk bulunmadığını ifade etti.

“BİZİ ÜZEN AĞAÇLARIMIZI KAYBETMİŞ OLMAMIZ”

Yangında can ve mal kaybının yaşanmadığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bizi üzen ağaçlarımızı kaybetmiş olmamız, bitkilerimizi, endemik bitki örtümüzü kaybetmiş olmamız, yaban hayatının bir kısmını kaybettiğimiz, bazı teleflerimizin olduğunu varsayıyoruz. Tek üzüntümüz budur. Dezenformasyona lütfen itibar etmeyelim. Sosyal medyada ben bunları görüyorum. Sonbaharda bu yanan alanlarla alakalı tüm Muğlalıları fidan dikmeye davet ediyorum.”

Pakdemirli, bölgede 19 helikopter, 105 arazöz, 20 iş makinası ve 520 personelin çalışmaya devam ettiğini belirterek, personelin dinlendirildiğini ve diğer illerden takviyelerin yapıldığını dile getirdi.

Göcek’in arka tarafına bakan kısımlarda yer yer tütmelerin olduğunu vurgulayan Pakdemirli, bunların yangın şeklinde olmadığını söyledi.

Ekiplere moral ve motivasyon desteği sağlamak için araziye gittiğini anlatan Pakdemirli, “Vatandaşlarımızın da yakın ilgisine orada şahit oldum. Ekiplerimiz yoruldukları zaman çay ve yemek getiriyorlar. Bu, Ege’nin de bir özelliği. Ege’nin misafirperverliği. Bundan son derece memnun kaldım. Ekiplerimiz de yangınlarda daha etkili olabilmek gayreti içindeler.” diye konuştu.

Bekir Pakdemirli, ekiplerin yangınlarda canla başla mücadele verdiğini ifade etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ, ORMANLARIN SESSİZ KAHRAMANLARINI YALNIZ BIRAKMADI

Muğla’da yaşanan orman yangınlarını yerinde inceleyen ve söndürme çalışmalarını bizzat takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 24 saat esası ile çalışan yangın söndürme ekiplerini ziyaret etti.

Gece gündüz demeden özveriyle mesai yapan yangın söndürme ekiplerinin çalışmalarını takip eden Bakan Pakdemirli, hem yangına ilişkin bilgi aldı hem de fedakâr bir şekilde, canını ortaya koyarak ormanlarımızı koruyan, günlerdir uyku nedir bilmeyen ekiplere moral verdi.

Hava sıcaklıklarının arttığı bu dönemde teyakkuz halinde olan ekipler, Muğla için de büyük bir özveri ve azimle çalışıyor. Büyüyen alevlerle bir yandan yürekleri yanarken bir yandan da gözünü bile kırpmadan günlerce Ülkemizin sahip olduğu servetin korunması için büyük çaba sarf ediyorlar.

Günlerdir bölgede yangın söndürme ekipleri ile birlikte olan Bakan Pakdemirli yoğun çalışmalarından dolayı orman ekiplerine teşekkür ederken; Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile gerçekleştirdiği ziyarette onlardan bölgeye ilişkin son duruma dair bilgi de aldı.

Yangın için bütün gücüyle çalışan ekiplere bölge halkından da büyük bir manevi destek sağlanıyor. Gecesini gündüzüne katarak çalışan ekiplere yöre halkı kimi zaman yemek, kimi zaman çay getirerek minnetlerini sunuyor.

Ormanların sessiz kahramanları ile gecenin yorgunluğunu paylaşan Bakan Pakdemirli, Ege halkının inceliğine de vurgu yaparak bölge halkına manevi desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Bakan Pakdemirli, alevlerle gözünü kırpmadan savaşan kadın orman muhafaza memurları ile de yakından ilgilendi, zorlu şartlarda yaptıkları özverili ve başarılı çalışmalar için onlara teşekkür etti.  

MUĞLA’DAKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINDA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’daki orman yangınının kontrol altına alındığını belirterek, “Can ve mal kaybımız yok Allah’a şükür, sadece içinde kimse olmayan butik otel, bir miktar etkilenmiş gözüküyor.” dedi.

Rusya’daki temaslarını tamamlayarak Muğla’ya gelen Pakdemirli, yangının çıktığı bölgede helikopterle incelemelerde bulunarak, Orman Genel Müdürlüğünce oluşturulan kriz merkezinde söndürme çalışmalarını takip etti.

Göcek Orman İşletme Şefliğinde, açıklamalarda bulunan Pakdemirli, çok büyük bir tehlike atlattıklarını belirterek yangının ilk başta  yerleşim yerlerine tehdit ettiğini söyledi.

Dün saat 15.30 sıralarında başlayan yangının kısa sürede yerleşim yerlerini tehdit ettiğine işaret eden Pakdemirli, “Tedbir amaçlı bazı yerleşim yerlerini de boşaltmak durumunda kaldık. Dalaman’da Karacaağaç mevkisinde bir zirai tarladan çıkan yangın ilk tespitlerimiz bu.” dedi.

“ŞU AN KONTROL ALTINDA”

Yangının Kayadibi Mahallesi’nde ilerlemesinin devam ettiğini ve daha sonra durduğunu anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu: 

“Göcek ve aşağı tarafındaki Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün devam etti. Kepez ve Taşbaşı mahallelerini de tedbir amaçlı boşaltmıştık. Şu saat itibarıyla boşaltılan mahallelere geri dönüşler başladı. Vatandaşlar evlerine tekrar geri döndü. Ben yurt dışındaydım ve yangını çıkış anından itibaren takip ettim. Yangın şu an kontrol altında. Yangın çok büyük olmamakla birlikte yerleşim yerlerini tehdit ettiği için çok ciddiye aldığımız bir yangındı. Valimizin koordinasyonunda devletin tüm kurumları çok güzel çalışma yaptı.”

Akşam saatlerinde helikopter uçuşu olmadığını, ama sabaha kadar karadan söndürme faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Pakdemirli, sabahın ilk ışıklarıyla beraber, saat 5.30 itibarıyla helikopterlerin çalışmaya başladığını dile getirdi.

Çalışmaların devam ettiğini ifade eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Yangın mahallini helikopterle inceledim. Korktuğumuz gibi değil fakat zaten korktuğumuz kısmı yerleşim yerlerini tehdit etmesiydi. Can ve mal kaybımız yok. Allah’a şükür. Sadece içinde kimse olmayan bir butik otel, bir miktar etkilenmiş gözüküyor. Bunun dışında önemli bir kaybımız yok görünüyor. Sıcaklık 37 derece, nemin 17 olması ve 40 kilometrenin üstünde rüzgâr olması yangının hızla büyümesine neden oldu.”

Pakdemirli, yangına 15 helikopter 105 arazöz, 18 iş makinesi ve 520 personelle müdahale edildiğini bildirdi.

“YANGININ KORKU VERMEYEN BİR GÖRÜNTÜSÜ VAR”

Helikopterle yangın çıkan alanda inceleme yaptığını, zarar gören alanın yangın tamamen söndürüldüğünde tespitini yapılacağını ifade eden Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

“Yangın tamamen söndürülmüş diyemeyiz. Şu saat itibarıyla tamamen kontrol altında. İlerleyen saatlerde hava şartları değişikliğine göre tam söndürülmeden yayılmaz diyemeyiz. Hava aracıyla çıkmış olsaydınız yangının korku vermeyen bir görüntüsüne şahit olacaktınız. Türkiye’nin en büyük yangını 17 bin hektardır. Bu anlamda çok büyük bir yangın olmamasıyla birlikte yürekleri hoplatan yerleşim yerlerini tehdit ediyor olmasıydı. Bu kadar rahat konuşur olmamı görünmez kahramanlarıma borçluyum. Bütün yangınlarda onlarla birlikte olmaya çalışıyorum.”

Pakdemirli, geçen yıldan bu yana yangınlarla ilgili önemli bir performans iyileşmesinin olduğunu vurguladı.

Aynı aylar baz alındığında 2018’de 685, 2019’da 730 yangın çıktığını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“2018’de etkilenen alan bin 525 hektar, 2019’da ise 828 hektar. Geçen yıl yangın başında 2 hektarın üzerine bir alan etkilenirken şimdi bir hektarın altına inmiş durumda. Orman Genel Müdürlüğümüz 180 yaşında. Hakikaten dünyada özellikle yangınla mücadelede açık ara fakla birinciyiz. 13 dakika olan yangına müdahalemizde inşallah önümüzdeki günlerde 10 dakikaya indirme hedefimiz var. En önemli şey bir ağacımız da az yansın. Bütün derdimiz tasamız bu. Tabii ki önce can. Onu söylüyoruz ama onun dışında biz ağaçları da canlı kabul ediyoruz. Onların da daha az yanması bizim için son derece önemli. Bu yüzden bir saniye daha hızlı müdahale etmek son derece önemli.” 

“HELİKOPTER, UÇAKTAN DAHA EFEKTİF”

Pakdemirli, istatistiki verilere göre yangın çıkış nedenlerinin yüzde 90’ının insan kaynaklı, yüzde 10’unun da kendi kendine çıktığını belirtti. Pakdemirli, yangın söndürme çalışmalarında neden uçak bulunmadığına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

“Bu yıl helikopterlerin sayısını arttırdık. Helikopterler daha efektif. Uçağın yangınların içine müdahale etmesi ve manevra yapması çok kolay olmuyor. Helikopterlerin manevrası çok daha kolay. O yüzden bu yıl helikopterlerin sayısını arttırarak yangınlardaki müdahale zamanımızı yangın içerisindeki manevramızı ve başarımızı arttırdık.”

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hakkâri’de şehit düşen Hava Savunma Piyade Üsteğmen Emre Kargın’ın Dalaman ilçesindeki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, Muğla’daki orman yangınında yaptığı incelemelerin ardından Hakkâri’de şehit düşen Hava Savunma Piyade Üsteğmen Emre Kargın’ın Dalaman ilçesindeki ailesinin evine gitti.

Şehidin babası Muammer Kargın ve annesi Sadet Kargın’a başsağlığı dileğinde bulunan Pakdemirli, aileye ay yıldızlı bayrak ve Kur’an-ı Kerim verdi.

Kur’an-ı Kerim ve duaların okunduğu ziyaret sırasında Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak bölgedeki yangın söndürme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şehidin babası Muammer Kargın ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Şehit babası Kargın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Kargın, telefonu kapattıktan sonra Bakan Pakdemirli ile sohbet ederken, 29 yıllık polis memuriyeti boyunca hiçbir canlıya silah doğrultmadığını belirterek, “Bu dünyada ve öbür dünyada iki elim yakalarında olacak.” dedi.

Ziyarete, Muğla Valisi Esengül Civelek, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş da katıldı.

“SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ %416 ARTARAK 315 BİN TONA ÇIKTI”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Rusya’da Üçüncü Küresel Balıkçılık Forumu ve Deniz Mahsulleri Fuarı açılışına katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin, üç tarafı denizlerle çevrili ve çeşitli iç su kaynaklarına sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak, bunun, balıkçılığı geçmişten günümüze birincil ekonomik faaliyetlerden kıldığını belirtti. Pakdemirli “Günümüzde; teknolojik gelişmeler ve Bakanlığımızca sektöre verilen desteklemeler sayesinde bir taraftan üretim artarken diğer taraftan da tesislerin modernize edilmesiyle çevre dostu üretim modeline geçilmiştir” dedi.

“SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ %416 ARTARAK 315 BİN TONA ÇIKTI”

Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada önemli bir paya sahip olduğunu da belirten Bakan Pakdemirli, “2002 yılından bu yana yetiştiricilik tesis sayımız % 83 artışla 2 bin 286’ya ulaşmıştır ve böylece, su ürünleri yetiştiricilik üretimi de %416 artarak 315 bin tona çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“952 MİLYON DOLARLIK, 178 BİN TON SU ÜRÜNLERİ İHRACATI YAPILDI”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, su ürünleri üretiminde avcılık ve yetiştiricilikten sağlanan miktarı da paylaştı. “2018 yılı verilerine göre 314 bin tonu avcılıktan, 314 bin 500 tonu yetiştiricilikten olmak üzere toplamda yaklaşık 629 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleşmiş ve yetiştiricilik üretimimiz ilk defa avcılık üretimini geçmiştir” dedi. Üretimde yaşanan bu gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatının da oldukça iyi bir seviyede olduğunu belirten Pakdemirli, “İhracatımız 2002 yılında 27 bin tondan, 2018 yılında 178 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan, yaklaşık 952 milyon dolara yükselmiştir” ifadelerini kullandı.  

“2023 İHRACAT HEDEFİ 2 MİLYAR DOLAR”

Ürünlerimizin 100’e yakın ülkeye ihraç edildiğini söyleyen Pakdemirli, 2018 yılı ihracatının 1 milyar dolara ulaşmasının ardından 2023 hedefinin de yükseltildiğini belirtti; “Ülkemizin 2023 yılı su ürünleri yetiştiricilik üretimi hedefi 600.000 ton, ihracatımız da 2 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için planlamalarımıza, kaliteyi ve çevreyi gözetecek şekilde devam ediyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğindeki kararlılığını ise “Dünyada doğal kaynaklardan etkin ve rasyonel biçimde faydalanmanın ekonomik bir zorunluluk olduğu günümüzde, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarımızı koruyarak sürdürülebilirliği sağlamak ve su ürünleri yetiştiriciliğindeki gelişimimizi artırarak devam ettirme yönünde kararlıyız” sözleri ile ifade etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ RUSYA’DA…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:

“Türkiye Avrupa’da şuan ikinci sırada, dünyada da özellikle yetiştiricilik konusunda çok önemli mesafe kat etmiş durumda. Rusya’da avcılık tarafında çok üstün kabiliyetlere sahip. Karşılıklı neler yapılabileceğini değerlendirdik, iş ilişkilerimizi nasıl artırabileceğimizi değerlendirdik”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye Avrupa’da şuan ikinci sırada, dünyada da özellikle yetiştiricilik konusunda çok önemli mesafe kat etmiş durumda. Rusya’da avcılık tarafında çok üstün kabiliyetlere sahip. Karşılıklı neler yapılabileceğini değerlendirdik, iş ilişkilerimizi nasıl artırabileceğimizi değerlendirdik” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında Rusya’nın St. Petersburg kentinde, Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ile birlikte orta kafa balık tutma buz trolü “Skorpion”un resmi suya indirilme törenine katıldı.    Tören sonrasında açıklama yapan bakanlar, işbirliğine dikkat çekerken, Petersburg ziyaretinin önemini anlatan Bakan Pakdemirli, “Mevkidaşımla birlikte güzel bir konuşma yaptık, akabinde de karşılıklı güzel bir ikili görüşme gerçekleştirdik. Buradaki asıl konu balıkçılık. Türkiye Avrupa’da şuan ikinci sırada, dünyada da özellikle yetiştiricilik konusunda çok önemli mesafe kat etmiş durumda. Rusya’da avcılık tarafında çok üstün kabiliyetlere sahip. Karşılıklı neler yapılabileceğini değerlendirdik, iş ilişkilerimizi nasıl artırabileceğimizi değerlendirdik. Rusya ile son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın vasıtasıyla iyi olan ilişkilerimizi daha iyi noktalara taşımak için mevkidaşımla sık sık bir araya geliyoruz” diye konuştu. 
“İkili ticaret hacmi her sene yükseliyor”

Türkiye ile Rusya’nın işbirliğinin verimli şekilde devam ettiğini belirten Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev, “Türkiye, Rusya’ya domatesi tedarik etme imkanına sahip. 150 bin tonluk bir kotamız var. Bu rakam, Türk meslektaşlarımız için kesinlikle uygun ve rakamın yükseltilmesi için bir gerek görmüyoruz. Bakan ile 150 tonluk kotanın tamamen kaldırılması için görüştük, ancak şimdilik 150 ton olması yeterlidir. Aynı zamanda, tarım alanında Rusya ile Türkiye ikili ilişkileri sadece domatesin tedariğine bağlı değil. Bu bağlamda da ikili ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, biz kaz ve ördek etinin Rusya’dan Türkiye’ye tedarik edilmesi konusunu ele aldık. Aynı zamanda, Türkiye’den Rusya’ya sütlü ürünlerinin tedarik edilmesi konusunu görüştük. Rusya ile Türkiye arasında var olan ticaret hacminin her iki tarafı için de tatmin edici olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. İkili ticaret hacmi her sene yükseliyor. Bu yılın ilk yarısında da yükseldi. Bu yüzden ilişkilerimizin pozitif yönde geliştiğini ve temaslarımızın da bu bağlamda yararlı olduğunu söylenebilir. İhracat projesi kapsamında balık konusu ile ilgili büyük planlarımız var. Sayın Bakan ile Türk iş adamlarının, hedeflediğimiz ihracat rakamlarına ulaşmamızda bize yardımcı olacağını anlaştık. Balık sektöründeki ihracat rakamın, 2024 yılına kadar 8,5 milyar dolar olmalı. Bu sorunları birlikte çözeceğiz” açıklamasında bulundu.

3.KÜRESEL BALIKÇILIK FORUMU İÇİN RUSYA’YA GİDEN PAKDEMİRLİ RUS MEVKİDAŞI DİMİTRY PATRUSHEV İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya’nın St. Petersburg kentinde 3. Küresel Balıkçılık Forumu ve Deniz Mahsulleri Fuarına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ve Foruma katılan diğer ülkelerin bakanları ile birlikte deniz Mahsulleri Fuarında incelemelerde bulundu.  Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev, fuara katılan Rus firmaları Bakan Pakdemirli’ye tanıtırken, Bakan Pakdemirli’de Rus mevkidaşına Türkiye’den fuara katılan firmaların stantlarını gezdirdi. İki bakan Türk firmalarının bulunduğu stantta uzun süre vakit geçirirken, Bakan Pakdemirli, Rus Bakan Patrushev’e Türkiye’de su ürünleri alanında yapılan çalışmaları anlattı.  Forum sonrasında Bakan Pakdemirli ve Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev önce ikili, ardından da heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi. Rus Bakan Patrushev, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ve Tarım Bakanı Pakdemirli’nin birinci yılını da tebrik etti.

SU ÜRÜNLERİNDE 1 MİLYAR DOLARLIK 2023 HEDEFİNİ TUTTURAN TÜRKİYE HEDEF BÜYÜTTÜ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2 milyar dolarlık yeni hedef çalışmaları çerçevesinde su ürünleri alanında büyük öneme sahip olan Rusya’da temaslarda bulunacak.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, beraberindeki heyet ile birlikte Rusya’nın San Petersburg kentinde yapılacak 3. Küresel Balıkçılık Forumu’na katılacak. Bakan Pakdemirli, “Fırsatlar Okyanusu: Doğa, Ekonomi ve İnsan” temalı Forum’da konuşacak, ardından da Deniz Mahsulleri Fuarına katılacak.

Bakan Pakdemirli, Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ve Forum’a katılacak ülkelerin tarım bakanları ile görüşmeler gerçekleştirecek. Ayrıca Bakan Pakdemirli, Pella Gemi İnşa Tesisini ziyaret ederek, orta kafa balık tutma buz trolü Skorpion’un suya indirilme törenine katılacak.

“TÜRKİYE, SU ÜRÜNLERİ İHRACATINDA 1 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACAT HEDEFİNİ 2 MİLYAR DOLARA YÜKSELTTİ”

Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir konuma gelen Türkiye, bu alanda dünyada söz sahibi olmaya başladı. 2018 yılı sonu itibariyle su ürünleri alanında 952 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2023 hedefi olan 1 milyar dolar da yakalanmış oldu. Bakan Pakdemirli, 2023 hedefinin gerçekleştirilmiş olmasının ardından hedefi daha yükselterek 2023 hedefini 2 milyar dolara çıkarttı.

Türkiye, su ürünleri alanında 100’e yakın ülkeye ihracat yaparken, bu ülkeler arasında Japonya, Kore, Amerika gibi su ürünleri konusunda önemli ülkeler de var.

Avrupa’nın en büyük avcı filolarından birine sahip olan Türkiye’nin iç kaynaklarını korumak için özellikle Afrika ülkeleri ile anlaşmalar yapılıp, avcılara avlanma alanları oluşturuluyor.

Su ürünleri tüketimi çok fazla olan Rusya ise bu alanda Türkiye için önemli bir pazar oluşturuyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli’nin Rusya temasları esnasında mevkidaşı Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ile balıkçılık alanında yapılacak anlaşmalar öncesinde ön görüşmeler yapması Türkiye’ye bu alanda büyük imkânlar sağlayacak.

Ayrıca, San Petersburg’daki Deniz Mahsulleri Fuarına Türkiye’den büyük firmaların yanı sıra özellikle KOBİ ölçeğindeki firmalar Tarım ve Orman Bakanlığı organizesinde katılırken, İstanbul İhracatçılar Birliği kuvvetli bir katılım sağlıyor.

Bu sene Türk karasularında av sezonu 1 Eylül’de, uluslararası karasularda ise 15 Temmuz’da başlıyor. Balıkçılar da yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.