2002’DEN BU YANA SÜT ÜRETİMİ % 163 ARTIŞLA 22,1 MİLYON TON OLDU

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2005 yılında faaliyete başlayan ve 71 il, 730 ilçede, 450 bin kişi üreticisi ile faaliyet gösteren Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Kurulu’na katıldı. 

“2002’DEN BU YANA SÜT ÜRETİMİ % 163 ARTIŞLA 22,1 MİLYON TON OLDU”

Türkiye’nin 82 milyon nüfusu, genç insan kaynakları, tarım ve hayvansal üretime uygun alt yapısı ile güçlü bir tarım ülkesi olduğunu belirten Pakdemirli, 2002 yılından beri, ülkemizin dünya genelinde ciddi bir büyüme ve gelişme gösterdiğini örneklerle ifade etti. ” Bu süreçte; Büyükbaş hayvan varlığımız, 9,9 Milyon baştan, % 74 artışla 17,2 Milyona ulaşmış, artış oranı dünyada %12 seviyelerinde kalmıştır. Küçükbaş hayvan varlığımız, 31,9 milyon baştan,  % 43 artışla 46,1 Milyona ulaşırken, bu oran dünyada %22.5 olarak gerçekleşmiştir. Süt üretimi bu süreçte, dünyada %36 lık bir artış gösterirken, ülkemizde 8,4 milyon tondan, % 163 artışla 22,1 milyon ton gibi ciddi bir orana ulaşmıştır” dedi.

“SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI %1227’LİK ARTIŞLA 290 MİLYON DOLAR OLDU”

Kırmızı et üretiminin de aynı süreçte dünyada yüzde 20’ler seviyesinde kalırken,, ülkemizde 420 bin tondan, % 167 artışla 1,1 Milyon tona çıktığını belirten Bakan Pakdemirli, bu büyümenin ihracat rakamlarına da yansıdığını söyledi. “Ülkemiz süt ve süt ürünleri ihracatında, %1227’lik artışla 290 Milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. 2019 yılı ilk 5 ayında da 130 Milyon dolarla çok memnun edici seviyelerde gerçekleşmektedir” diyen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu gelişmeler neticesinde Türkiye’nin toplam tarımsal hasılada Avrupa’da 1. Dünyada 7. Sırada yer alarak, küresel rekabetin önemli aktörleri arasında olduğunu belirtti.

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE 2019 İTİBARİ İLE 4,7 MİLYAR LİRA DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan himayesinde son 17 yılda hayvancılık sektörüne verilen desteklere de değinen Pakdemirli, Hayvancılık Desteklemelerinin 46 kat artarak 3,7 Milyar liraya çıkarıldığını, 2019 yılında da yem bitkileri dahil desteklerin 4,7 milyar lira olacağını açıkladı.  Genç Çiftçi projeleri kapsamında; hayvancılık alanında, yaklaşık 27.000 genç çiftçiye 808 Milyon lira hibe desteği verildiğini, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hayvansal üretim alanında, 75 işletmeye, yaklaşık 11 Milyon lira destek verildiğini, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla; süt sektörüne yönelik, 1604 projeye, 1,7 Milyar lira hibe sağlandığını, Yem bitkileri desteklemeleri kapsamında, toplam 5,9 Milyar lira yem bitkileri desteği ödemesi yapıldığını, 9.3 Milyon dekar alanda, toplam 1.500 adet mera ıslah ve amenajman projesi uygulandığını da belirtti Pakdemirli.

Bunun yanı sıra Hayvancılık alanında, toplam 56.400 aileye, 1,8 Milyar lira hayvancılık desteği verilirken,, Ormanlık alanlardan yetiştiricilerin istifa etmesi amacıyla, üzerinde ağaç bulunan orman alanlarının %53”ü otlatmaya açıldı.

TİGEM aracılığı ile ülkemiz yetiştiricilerinin üstün vasıflı damızlık taleplerinin karşılanması amacıyla, 14 işletmede 5 ırk ile damızlık sığır yetiştiriciliği ve 9 işletmede 10 ırk ile damızlık koyun yetiştiriciliği yapıldığını da belirten Pakdemirli ayrıca, 2002-2018 döneminde, 23.000 ton yem bitkileri tohumunun da çiftlere dağıtıldığını ifade etti.

“ÜRETİCİMİZİ MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Hayvancılığın dinamik bir sektör olduğunu ve dünyadaki gelişmelerden de etkilenebildiğini belirten bakan Pakdemirli, geçtiğimiz yıl temmuz-Ağustos döneminde, dövizdeki spekülatif artışa bağlı yem fiyatlarında yaşanan değişiklikte, üreticilerin mağdur olmaması için atılan adımları da hatırlattı,, “süt destek primlerini 10 Krş’tan önce 15 Krş’a sonrasında ise 25 Krş’a çıkardık. Süt fiyatlarını da 1,70 TL’den 2 TL’ye çıkardık. Desteklemeleri ödeme takvimini beklemeden çok kısa sürede ödedik” dedi.

“650 HAYVANCILIK PROJESİNE 100 MİLYON LİRA HİBE MÜJDESİ”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada müjdeleri de peş peşe sıraladı.

“Bölgesel Kalkınma Projeleri kapsamında 41 ilimizde 650 hayvancılık projesine 100 Milyon lira hibe destek veriyoruz. Böylelikle yaklaşık 250 Milyon lira yeni hayvancılık yatırımı kazandırıyoruz” dedi.

“81 İLDE UYGULANACAK DÜVE DESTEĞİNDE TUTARIN %40’INI BAKANLIK HİBE EDECEK”

Mevcutta 41 ilde uygulanan Düve Desteği Projesinin de 81 ile yaygınlaştırılacağı haberini veren Pakdemirli, Düve tutarının %40’ının Bakanlıkça hibe edileceğini de müjdeledi.

Bir müjde de buzağı desteklemesinde veren Pakdemirli, “Bakanlık politikalarına uygun olarak etçi buzağı üreten işletmelerimize normal buzağı desteğinin üzerine 250 lira ilave destekleme ödeyeceğiz” dedi.

Bakan Pakdemirli ayrıca, hem vatandaşın daha ucuza ete ulaşması hem de üreticinin mağduriyet yaşamaması adına ESK’nın ucuz et uygulamasında artık, Temmuz ayından itibaren, kıyma ve kuşbaşıyı kendi üreterek, tüketiciye ulaştıracağını da ve Ulusal Kırmızı Et Konseyinin de Süt Konseyinde olduğu gibi kesim fiyatlarını açıklayacağını duyurdu.

BAKAN PAKDEMİRLİ, BÜYÜKÇEKMECE’DE BUĞDAY HASADI YAPTI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Büyükçekmece Karaağaç Mahallesi’nde buğday hasadına katıldı. Çiftçilerle sohbet eden Pakdemirli, biçerdövere binerek bir süre buğday hasadı yaptı.

Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada, Marmara ve Trakya’da buğdayda hasadın başladığını ifade ederek, bol ve bereketli bir hasat dönemi olması temennisinde bulundu.

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı olarak buğday için iyi fiyat verdiklerini belirten Pakdemirli, “Buğdayın tonunda taban fiyat bin 350, arpada bin 100 lira, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle… Geçen yıla oranla net rakamların yüzde 35-40 üzerinde bir fiyatla çiftçimizi bu yıl daha memnun etme yolunda adımları atmış olduk.” dedi.

Hasat döneminin çiftçiler için bayram olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, şu anda çiftçilerin bayramı yaşadığını söyledi. 

Kendisinin daha önce de biçerdöver kullandığını belirten Pakdemirli, biçerdöverle hasat yaptı ve tarlada incelemelerde bulundu.

ÇAY BUDAMA DESTEKLERİ 21 HAZİRAN İTİBARI İLE ÜRETİCİLERİMİZİN HESABINDA

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yaklaşık 75 bin çay üreticisine 185 bin dekar alan için toplamda 230 milyon TL’lik budama desteği ödeyeceklerini açıkladı.

Bakan Pakdemirli, çay bahçelerinin gençleştirilmesi amacıyla üreticilere destek ödemesi yaptıklarını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Çaylıklarını budayarak yenileyen üreticilerimize budama desteği veriyoruz. Bu kapsamda bugün itibarıyla, çay budama desteklerini ödüyor olacağız. Yaklaşık 75 bin üreticimize 185 bin dekar alan için toplamda 230 milyon TL’lik bedeli, bugün saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin hesabına yatıracağız.”

BAŞKENT ANKARA DÜNYA ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin kabulünün 25. Yılına denk gelen ve yaklaşık 20 ülkenin bakan ve üst düzey bürokrat düzeyinde katılım gösterdiği etkinlikler 17-19 Haziran arasında yapılacak. Bu önemli organizasyonun açılışında Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli de bir konuşma gerçekleştirdi.

“SAVAŞLARDAN DAHA TEHLİKELİ, SİNSİ SORUN: ÇÖLLEŞME”

Çölleşmenin, Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu belirten bakan Pakdemirli, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin (UNCCD) imzalandığı 17 Haziran 1994 yılından bu yana, 25 yıllık süreçte pek çok gelişme sağlandığını ifade etti. Pakdemirli, “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi olmaksızın, ülkelerin kalkınmalarını sürdürülebilir şekilde sağlamalarının mümkün olmadığı artık herkesçe kabul edilmektedir. Dünya, bugün küresel çevre problemlerini ve bu problemler ile başa çıkmada ortak hareket etmenin öneminin farkındadır. Zaman, geleceğimizi birlikte inşa etme zamanıdır” diye seslendi.

“ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELEDE SINIR TANIMIYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Ülkemizde, her yıl 50’ye yakın ülkeden, 100’e yakın uzmana, çölleşme ile mücadele konusunda eğitim verildiğini de belirtti. 2018 yılı sonu itibariyle 800’ün üzerinde yabancı uzman çölleşme ve erozyonla mücadele konularında ülkemizde bu kapsamda eğitim aldı. Pakdemirli, “Çölleşme sınır tanımadığı gibi, çölleşme ile mücadele çabalarında da Türkiye sınır tanımamaktadır. Aynı dili konuşmasa da, aynı duyguları paylaştığı Afrika coğrafyasını kucaklıyor. Çölleşme ile mücadele kapsamında Afrika ülkelerinin tamamına yakınıyla işbirliği yapıyoruz” dedi.

“HEDEFİMİZ, 7 MİLYAR FİDAN”

Türkiye’nin topografyası, bitki örtüsü, jeomorfolojik yapısı ve sosyal yapısıyla her yönden çeşitliliği içinde barındırdığını belirten bakan Pakdemirli, bu farklılıkların doğal kaynak yönetimi konusunda ülkemizi güçlü kıldığını vurguladı ve son 16 yılda erozyon ve çölleşme ile mücadelede büyük adımlar atıldığını hatırlattı. “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan “Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği” ile bugüne kadar 4,5 milyar fidan toprakla buluşturulmuştur” diyen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2023 hedefinin ise dünya nüfusu kadar yani 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olduğunu ifade etti..

“TÜRKİYE ÇÖLLEŞME RİSK HARİTASI” HAZIRLANDI

Arazi tahribatının sebep ve sonuçlarından birisinin de kırsal fakirlik olduğunu belirten Dr. Bekir Pakdemirli, entegre havza rehabilitasyon projeleriyle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu kapsamda da Çölleşmeye hassas alanları belirlemek ve projeleri bu alanlarda öncelikli olarak gerçekleştirmek maksadı ile “Türkiye Çölleşme Modeli” ve “Türkiye Çölleşme Risk Haritası” hazırlandı.

“16 YILDA, 30 BİN FUTBOL SAHASI ALANI KADAR TOPRAĞIN TAŞINMASI ÖNLENDİ”

Ülkemizde 1970’li yıllarda erozyonla denizlere, göllere ve barajlara taşınan toprak miktarı yılda 500 milyon ton iken, Bakan Pakdemirli bu miktarın son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde, günümüzde, yılda 154 milyon tona düşürüldüğünü açıkladı. Şimdi ki Hedef ise 2023 yılında akarsular ile denizlere taşınan toprak miktarını 130 milyon tona düşürmek. Sadece son 16 yılda yapılan ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve iyi tarım uygulamaları neticesinde; taşınan toprak miktarı 72 milyon ton azaltılmış olup, bu miktar yaklaşık 30 bin adet futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık gelmektedir. Bir başka ifade ile yaklaşık 300 bin dekarlık bir tarım arazisinin kaybı önlenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çölleşme ile mücadele konusunda ülkelerin üzerine düşeni yapma konusunda oldukça hevesli olduğunu belirtirken, esas mücadelenin; üst düzeyde oluşturulacak bütüncül politikalar, çok paydaşlı katılımcı yaklaşımlar ve sahada gerçekleştirilecek etkin faaliyetler ile mümkün olacağı mesajını da paylaştı.

BAKAN PAKDEMİRLİ, BELGRAD ORMANINDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, spor ve piknik yaparak hafta sonunu değerlendirmek için Belgrad Ormanı’na giden vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlar, Bakan Pakdemirli’ye büyük ilgi gösterdi.

Sabah saatlerinde gittiği Belgrad Ormanında ilk olarak 900 metrelik parkurda, vatandaşların da katılımıyla yürüyüş yapan Pakdemirli, bitiş noktasında katılımcılara su ve dondurma ikram edip fidan hediye etti.

Bazı vatandaşlar, Pakdemirli’nin Babalar Günü’nü kutladı. Piknik alanında piknik yapan vatandaşları selamlayan Pakdemirli, voleybol oynayan bir grubun oyununa katıldı ve çocuklara da oyuncak dağıttı.

Pilot bölge olarak seçilen ve atlı koruma uygulamasının başlatıldığı Belgrad Ormanı’nda, atlı koruma ekibiyle de buluşan Bakan Pakdemirli, yürütülen çalışmaya ilişkin bilgi alarak “Uygulamamız yeni başladı. Bu kadar büyük alanda bu hizmeti veriyor olmamız önemli. Buranın vatandaş tarafından düzgün şekilde kullanılması, konforunun maksimum düzeyde olması için bu hizmet önemli. Güvenlik arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Uygulamamız çok ilgi görüyor ve vatandaşlar bundan çok memnun. Başarılı olursa devamını da hızla getiriyor olacağız” ifadelerini kullandı.

PAZAR KAHVALTISINI ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARIYLA YAPTI

Belgrad Ormanı ziyareti kapsamında pazar kahvaltısını şehit ve gazi yakınlarıyla yapan Pakdemirli, şehit ve gazi yakınlarının talep ve sorunlarını dinleyerek, onlara minnet duyduğunu, birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu, bundan sonra da sık sık bir araya geleceklerini söyledi.

BAKIMLARI YAPILAN HAYVANLAR DOĞAYA SALINDI

Bakan Pakdemirli, daha sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Geyik Üretim Merkezi’ni ziyaret etti.

Pakdemirli, koruma alanında hasta, sakat ya da küçük olduğu için, tabiatta yaşayamadığı için koruma altına alınan, bakımları ve ilaçlamaları yapılan ve artık doğada yaşayabilecek duruma gelen baykuş, şahin ve kerkenez gibi kuşları doğaya saldı.

Alanda bulunan ve ilaçlamaları yapılan geyikler de Bakan Pakdemirli’nin gözetiminde doğal yaşam alanlarına kavuşturuldu.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN YILDIRIM DÜŞMESİ SONUCU HAYVANLARI TELEF OLAN AİLEYE DESTEK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Şerbetli köyünde yıldırım düşmesi sonucu hayvanları telef olan aileye buzağılarıyla beraber 3 sığır temin edilmesini sağlayarak destek oldu.

Pakdemirli, geçen hafta perşembe günü Şerbetli köyünde yıldırım düşmesi sonucu 8’i gebe 10 büyükbaş hayvanını kaybeden Kızık ailesinin yaralarının sarılması için Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ve ekibine talimat verdi.

Bunun üzerine Karadağ, Gökhan ve Lütfiye Kızık’a teslim edilmek üzere buzağılarıyla 3 sığır temin etti. Hayvanlarını kaybettikleri için üzüntülü olan aile, kendilerine sağlanan bu destekle büyük mutluluk yaşadı.

PAKDEMİRLİ, AİLEYİ ARADI

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ekiplerin de katıldığı çalışma sonrası aileyi cep telefonundan görüntülü arayan Pakdemirli, olayı büyük bir üzüntüyle öğrendiğini söyledi.

Yaşanan hadisenin doğal bir olay olduğunu kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Hemen talimat verdim arkadaşlarıma. En azından bir teselli olsun diye size bu hayvanları gönderdik. Devlet yanınızda. İnşallah imkanlarımız doğrultusunda sizleri memnun etme noktasında en iyisini yapma gayreti içindeyiz. Her zaman sizlerin yanındayız. Tarım ve hayvancılığın devam etmesi, bu zor ve meşakkatli işte devletin biraz da olsa, bir nebze de olsa yanınızda olması önemli. Devlet her zaman yanınızda. Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere selamlarını iletiyorum. İnşallah Çanakkale’ye geldiğim zaman köyünüzde sizleri ziyaret etmek isterim. Ankara’ya gelirseniz sizleri de buraya her zaman bekliyorum.”

“OLAY YERİNE GİTTİĞİMDE İNANMAK İSTEMEDİM”

Üretici Gökhan Kızık Pakdemirli’ye gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür etti.

Yalnız bırakılmadıkları için mutlu olduklarını dile getiren Kızık, “Olayda 8’i gebe 10 büyükbaş hayvanımız telef oldu. Olay yerine gittiğimde inanmak istemedim gördüklerime. Çok acı bir durumdu. Bizim tek geçim kaynağımız hayvancılık. Allah devletimizden razı olsun. Bizi bu aciz günümüzde desteksiz bırakmadılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, İl Müdürümüze ve emeği geçen tüm ilgililere teşekkür ederim.” diye konuştu.

Kızık’ın eşi Lütfiye Kızık da Pakdemirli’yi köylerine davet etti ve gösterdiği yakınlıktan dolayı teşekkür etti.

“KANOLA ÜRETİMİNİ DESTEKLEMELİYİZ”

İstanbul’da bir etkinlikte konuşan Bakan Pakdemirli, kanolanın ciddi bir katma değeri olduğunu belirterek, “O yüzden kanola üretimini özellikle kuraklığa dayanıklı bir ürün olarak desteklememizde fayda olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İstanbul programı kapsamında Silivri Belediyesi Yaşar Kemal Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, muhtarlar ile ilçede faaliyet gösteren kooperatif ve oda başkanları, un ve yem fabrika işverenleri ile bir araya geldi.

Burada katılımcılara hitap eden Pakdemirli, Silivri üreticisinin son 15 yılda önemli bir performans gösterdiğini kaydederek, tarım ve hayvancılıkta takdire şayan üretim artışı sağladığını söyledi.

“Toplam tarım alanı, tarımsal hâsıla ve yakaladığı ürün çeşitliliğiyle Silivri üreticisi örnek bir üretim performansı ortaya koymuştur.” diyen Pakdemirli, Silivrili çiftçilerin özellikle kanola üretiminde ilk iki sıraya yerleştiğini, bu alanda yüzde 700’lerden fazla artış yakalandığını anlattı.

“KURAKLIĞA DAYANIKLI BİR ÜRÜN”

Pakdemirli, Türkiye’de kanola üretiminin tarihinin yeni olduğunu belirterek, “Kuraklığa dayanıklı olması, alternatif ve yenilebilir bir yağ olması nedeniyle aslında kanola çok önemli bir ürün. Tabii kanolada dikkat etmemiz gereken bazı hususlar olmakla birlikte son derece önemli bir ürün olduğunun altını çizmek istiyorum.” diye konuştu.

Kanolanın yabani hardal bitkisinin ıslah edilmiş versiyonu olduğunu anımsatan Pakdemirli, “Burada ekilecek olan tohumlara dikkat ettiğimiz sürece herhangi bir sıkıntısı yok. Ama ben zaman zaman da görüyorum; kanola ile ilgili yanlış bilgiler de piyasaya yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, kanolanın hibrit tohumlamayla Kanadalılar tarafından ilk olarak üretildiğini belirterek, “Kanolanın ciddi bir katma değeri var. O yüzden kanola üretimini özellikle kuraklığa dayanıklı bir ürün olarak desteklememizde fayda olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“SİLİVRİ İLE İBB ORTAKLIĞI İLÇEDEKİ ÇİÇEK ÜRETİMİNİ 25 KAT ARTIRDI”

Pakdemirli, küçükbaş ve büyükbaş üretiminde ciddi artış yaşanan Silivri’yi bazı alanlarda merkez yapabileceklerini belirterek, özellikle çiçek yetiştiriciliğinin 25 kat arttığını söyledi.

Bunun sebebinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yapılan ortak çalışma olduğunu dile getiren Pakdemirli, İzmir Bayındır’da da ciddi çiçek üretimi yapıldığını hatırlattı.

“TÜRKİYE ORMANCILIK SEKTÖRÜ BULUŞMASI”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Orman Genel Müdürlüğü’nce ormanlar ile ormancılık sektörünün geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşması’nda konuştu…

ORMANCILIK SEKTÖRÜ ANKARA’DA BULUŞTU

“Orman, bir ülkenin akciğeridir, süsüdür, ülkenin gücüdür” diyen Bakan Pakdemirli, orman sektörünün bütün paydaşlarının bir araya geldiği bu buluşmanın ormancılık sektörünün ekonomik ve sosyal kapasitesinin artırılması, ticari bir ivmeyle dinamizm kazanması, sektörün taleplerinin alınması, sorunlarının tespit edilmesi ve birlikte çözümler üretilmesi için oldukça önemli olduğunu belirtti.

2003 yılından bugüne kadar; toplam 5 milyon hektardan fazla alanda, yaklaşık 4,5 milyar adet fidanın toprakla buluştuğunu belirten Pakdemirli, yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye’nin ormanlık ve yeşil alanlarını en fazla arttıran ülkelerden biri olduğunu da vurguladı.

127 MİLYONLUK KREDİ VE HİBE DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, konuşmasında, bugüne kadar verilen kredi ve hibe desteklerine de değindi. “Yeşili seven insanımızın, özel ağaçlandırma ve özel orman fidanlığı kurma taleplerini teşvik ederek, bugüne kadar 127 milyon lira kredi ve hibe desteği sağladık” diyen Pakdemirli, 1 milyon hektar sahada, milyonlarca vatan toprağının erozyonla taşınmasının engellendiğini ifade etti.

“DÜNYA’DA BİR İLKİ BAŞARDIK”

Toprağı korumak, köylüyü ve hayvancılığı desteklemek için, her yıl binlerce hektar mera alanı ıslah ediliyor. Bakan Pakdemirli, “Tohum ve fidan üretiminde, kapasitemizi 500 milyon adedin üzerine çıkarttık ve nesli tehlike altında olan ardıçların fidan üretimini, kimyasal yöntemler kullanmadan, Dünya’da ilk defa biz başardık” dedi.

6 MİLYON HEKTAR ALANDA SEFERBERLİK

Bakan Pakdemirli, Özel sektör fidancılığını destekleyerek ülkemizin fidan ihracatında söz sahibi ülkeler arasında olmasının hedeflendiğini belirtti. Bu doğrultuda, orman alanlarında orman ağacı fidanı yetiştiriciliğinin önünü açıyoruz diyen Pakdemirli, Ormanların devamlılığını güvence altına almak için, 6 milyon hektar alanda Genç Meşcere Bakımı Seferberliği uygulandığını açıkladı.

10 MİLYON BOZUK ALANDAN 4 MİLYAR GELİR SAĞLANACAK

Türkiye’de yaklaşık 10 Milyon hektar bozuk orman alanı bulunuyor. Orman sektörü ile bir araya geldiği toplantıda Bakan Pakdemirli, bu alanların öncelikle gelir getirici meyveli ağaç türleri ile ağaçlandırmak ve yabani meyveli türleri aşılamak suretiyle rehabilite edileceğini de açıkladı. Bu sayede, hem ülke ekonomisine yılda yaklaşık 4 milyar lira ek gelir sağlanacak, hem de küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin ülkemiz üzerinde yapabileceği olumsuz etkileri en aza indirilmiş olacak.

“ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMAYA AĞIRLIK VERİYORUZ”

Bu kapsamda küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin menfi etkilerini de en aza indirmiş olacaklarını belirten Pakdemirli, “2017 yılında 21 milyon metreküp olan orman emvali üretimini, 2018 ve 2019 yıllarında toplamda yüzde 50 artırarak, bu yıl itibarıyla 31 milyon metreküpe çıkardık. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde, 2018 yılında yaptığımız 800 milyon dolar ithalat kadar ihracat yaptık. Nihai hedefimiz, kâğıt sektörü başta olmak üzere ülkemizin ahşap sektörü hammadde ihtiyacının tamamını, yerli kaynaklardan karşılamak bu sayede yıllık yaklaşık 4 milyar dolar cari açığı ortadan kaldırmaktır.” diye konuştu.

Pakdemirli, bu hedefi gerçekleştirmek için, odun üretimi maksatlı endüstriyel ağaçlandırmalara ağırlık verdiklerini aktararak, “Bu anlamda 2023 yılına kadar 300 bin hektar, orta vadede 1 milyon hektar alanda, endüstriyel ağaçlandırma yapmayı planladık. Endüstriyel ağaçlandırmalar üretime geçtiğinde, yılda yaklaşık 18 milyon metreküp emval elde edilecektir.” dedi. 

ORMAN KÖYLÜLERİNE MÜJDE!

Bakan Pakdemirli’den Orman köylülerine de müjde geldi. Mevcutta Yaklaşık 6,8 milyon orman köylüsüne hibe ve sıfır faizli destekler verildiğini hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı, Mevcut desteklemelere ilave olarak, 2019 yılından itibaren, köy evleri elektrik iç tesisatı yenileme, üretimde çalışan orman köylülerinin talep ettiği Tomruk Çekme Vinci, Traktör ve Motorlu Testere alımları için de destek verme kararı alındığını açıkladı.

Türkiye’nin orman varlığını her geçen gün artırmak adına kararlılıkla çalıştığını da belirten Bakan Pakdemirli, “Son 17 yılda; 5 milyon 274 bin hektar alanda, 4 milyar 324 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Bu kapsamda 2023 hedefleri doğrultusunda da amaç 6 milyon 191 bin hektar alanda, 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturarak, orman varlığını 23,5 milyon hektara, yani ülkemiz yüzölçümünün %30’una çıkarmak olacak” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ BAKANLIK PERSONELİYLE BAYRAMLAŞTI…

Bayramlar; toplumsal barış ve kaynaşmayı güçlendirmeye, insanların diğer insanları sevindirmesine vesile olan müstesna zamanlardır. Bayramlarda yoğunlukla yaşanan dayanışma ve yardımlaşma, birlik ve beraberlik hissiyatı, Türk milletinin en büyük hasletlerinden biridir.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bayramların bu kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının gelişmesine vesile olması dileğiyle personeliyle bayramlaştı.

İstanbul’da gerçekleşen merasime bürokratlar ve personel iştirak etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ ARACILIĞIYLA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖZEL DAVET

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sahurda konuk olduğu İstanbul-Beykoz’daki evden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel davet mesajı gönderildi. 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İstanbul programı kapsamında İstanbul-Beykoz Göksu Mahallesi Muhtarı Gül Bağdatlı’nın evinde sahura iştirak etti.

Sahurda, hane sahibinin muhtar oluşu nedeniyle mahallesiyle ilgili konular ve yaklaşan İstanbul seçimleri konuşuldu.

Sahur sonrasında Gül Bağdatlı’nın akrabası olan 4 çocuk annesi ev hanımı Nazmiye Bağdatlı, Pakdemirli’den özel bir ricada bulundu. Bağdatlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kendisini evinde ağırlamak istediğini belirterek, Pakdemirli’den bu konuda yardımcı olmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiğini vurgulayan Nazmiye Bağdatlı, “Gerekirse ben de muhtar olacağım. Yeter ki davetimi Cumhurbaşkanımız kabul etsinler.” ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli de Nazmiye Bağdatlı’ya kameraları göstererek “Buradan çağrı yapabilirsin.” dedi.

Bunun üzerine Bağdatlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şöyle seslendi:

“Emine Hanım ile ‘Reis’i davet ediyorum. Gece rüyamda gördüm. Hani böyle yer sofrasında oturuyor, böyle bir duruşu var ya. Gerçekten ayrı bir sevgi. Seni Allah başımızdan eksik etmesin, sağlıktan ayırmasın. Benden kalan ömrümü, Allah size versin. Sizin memlekete çok faydanız var. Hani (muhtarları) çağırıyor, sırf bu yüzden muhtarlığa adaylığımı koyacağım. Göksu Mahallesi’nden bin 1 oy toplayacağım. Cumhurbaşkanım sizi bin 1 oyla bu masada görmek istiyoruz.”