“BENİM GİRİŞİMCİM, ÇİFTÇİM BU FAİZ BELASI ALTINDA EZİLMEYECEK”

Ankara’nın Polatlı ilçesinde konuşan Cumhurbaşkanı, “Biz kavganın, gerilimin kesinlikle yanında değiliz, Türkiye’ye hizmet etmenin peşindeyiz. Hepimizin aynı gemide olduğu bilinciyle hareket etmesi, eleştirirken aynı zamanda ortaya daha iyisi için öneri koyması gerekir. Faizleri Merkez Bankası indirdi, faizler yüzde 24’ten 19,75’e düştü. Yılsonuna kadar daha da düşecek. Benim girişimcim, çiftçim bu faiz belası altında ezilmeyecek” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı’da düzenlenen 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda konuştu.  Türkiye’de tarımın önemli bir konuma geldiğine dikkat çeken Erdoğan, “Türk tarımını eleştirenlere cevap vermek istiyorum. Tarım sektörümüzü yılların ihmalinden kurtararak dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışır hale getirdik. Tarım sektörümüz 82 milyon nüfus, 4,5 milyon sığınmacı kardeşimiz, 46 milyonluk turistin ihtiyaçlarını karşılarken 5 milyondan fazla vatandaşımıza da istihdam imkânı sağlıyor. Sizlerle bilhassa ihracatçılarımızın mevsim şartları dolayısıyla satın aldığı bir iki tarım ürünü üzerinden Türk tarımını eleştirenlere cevap vermek istiyorum. Tarımsal hasılada dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sıradayız. 2002 senesinde sadece 3,7 milyar dolar olan tarımsal ürün ihracatımızı yaklaşık 4 kat arttırarak 2018 yılında yaklaşık 18 milyar dolara çıkardık. 2018 yılında tarımda dış ticaret fazlası yaklaşık 5 milyar dolar gibi önemli bir rakama ulaştı. Modern seralarımızda üretilen ürünlerimizin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. Dünyada yükselen trendleri takip etmeden kalıcı başarının yakalanması da zordur. Tarım alanında gelişmiş ülkelerle rekabet eden bir Türkiye ancak yenilikçi ve bütüncül anlayışıyla geleceğe damgasını vurabilir. İnsanlar artık sadece tükettikleri ürünlerin fiyatlarına değil, aynı zamanda ne yediklerine, bunların nerede nasıl üretildiğine de çok dikkat ediyor. Tarım ürünleriyle ilgili bilinç dünya genelinde daha fazla artış kaydediyor” dedi.

“2023’E KADAR DESTEKLEDİĞİMİZ PROJE SAYISINI 20 BİNE ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Organik tarıma büyük önem verildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda vatandaşların organik tarım konusunda bilinçlendiğine vurgu yaparak, “Göreve geldiğimizde organik tarım ve tohum üretimine öncelik verdik. Organik üretim yüzde 665 arttı. Hükümetlerimiz döneminde kaliteli tohum üretimi konusuna da destek verdik ve çok güzel neticeler elde ettik. İnsanlar tükettikleri ürünün fiyatına değil ne yediklerine, nerede nasıl üretildiğine de dikkat ediyor. Tarım ürünleriyle ilgili bilinç dünya genelinde artıyor. Gastronomi bilimi ve gıda turizmi popülaritesi artıyor. Tarımda ana girdilerden birisi tohumdur. Tohum gıda kalitesinin başlangıç noktasıdır. Hükümetimiz döneminde bu konuya ciddi destekler verdik. Hep tohumu ithal eden ülkeyken şimdi ihraç ediyoruz. Ata Tohumu Projesi’yle ülkemiz gen kaynakları oluşturan bitki çeşitliğini koruma altına alıyoruz.” dedi.

“GENÇ ÇİFTÇİYE 1,5 MİLYAR LİRA DESTEK VERDİK”

Günümüzde genç kuşakların tarımdan ziyade kendilerini daha garantili gördükleri mesleklere yönelttiklerinin farkında olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatta konfordan ziyade yetiştirmenin sevincini aramak gerekir. Kışın toprağa atılan tohumun baharla serpilip büyümesinin verdiği mutluluğu başka bir şeyde bulamazsınız. Toprakta hemhal olmanın sevincini aramak gerekir. Gençlerimizin tarıma olan sevgisini artırmak bu açıdan önemlidir. Tarımsal nüfusun gençleşmesini sağlamak için Köye Dönüş Projesi’ni başlattık. Sadece son üç yılda genç çiftçilerimize devletimiz tarafından sağlanan destek 1,5 milyar lira. 2023’e kadar desteklediğimiz proje sayısını 20 bine ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“BENİM GİRİŞİMCİM, ÇİFTÇİM BU FAİZ BELASI ALTINDA EZİLMEYECEK”

Kalkınma planında tarım sektörü için çok önemli teşvikler yer aldığına dikkat çeken Erdoğan, faizlerdeki düşüşün devam edeceğini belirterek, “Veri madenciliği gibi etkin veriye dayalı tarımsal bilgi sistemleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Tarım ve hayvancılıktaki faaliyetler anında izlenecek stratejiler geliştirilecek, çiftçilerimizin mağduriyeti giderilecektir. Tarım sektörünü savunma sanayii ve turizm ile aynı kategoriye aldık. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızda ne, nerede, ne kadar ekiliyor, ne kadar hayvan yetiştiriliyor hepsini bileceğiz. Tohumdan sofraya tüm süreç analizi yapılarak kayıt altına alınacak” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİ 2023 TE TARIM VE HAYVANCILIKTA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Erdoğan, “Biz her zaman yeni tekliflere, projelere, yöntemlere açık bir kadro olduk. Alet ve ekipman alımını destekleyeceğiz. Ayrıca ülkemizdeki sığır miktarını artırmak için suni döllenme uygulamasına ağırlık vereceğiz. Tüm çalışmalarla ülkemizi 2023 senesinde tarım ve hayvancılıkta dünyanın en güçlü ülkesi haline getireceğiz. Çiftçimiz, üreticimiz bize destek olmazsa Türkiye hedeflerine varamaz. Biz kavganın, gerilimin kesinlikle yanında değiliz, Türkiye’ye hizmet etmenin peşindeyiz. Hepimizin aynı gemide olduğu bilinciyle hareket etmesi, eleştirirken aynı zamanda ortaya daha iyisi için öneri koyması gerekir. İşte bakın faizleri Merkez Bankası indirdi, faizler yüzde 24’ten 19,75’e düştü. Yıl sonuna kadar daha da düşecek. Benim girişimcim, çiftçim bu faiz belası altında ezilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Programda Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a buğday başağından yapılmış cumhurbaşkanlığı forsu hediye etti.

“1.2 MİLYAR LİRA DESTEĞİ KURBAN BAYRAMINDAN ÖNCE ÖDEYECEĞİZ”

TİGEM 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yağlı tohum ve hububatta bekleyen 1 milyar 200 milyon lire desteği Kurban Bayramından önce ödeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğünde düzenlenen TİGEM 69. Hasat Şenliği’ne iştirak etti. Program kapsamında biçerdöver kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da yerli olarak geliştirilen, 7 saatlik çalışma maliyeti 20 lira olan ve yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün direksiyonuna geçti. Erdoğan, alanda kendisini bekleyen çiftçilerle sohbet ettikten sonra fuar alanında stantları gezdi. Fuar alanında Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi milli üretim projeleri kapsamındaki ürünler ilk kez görücüye çıktı.

“ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜN ÇİFTÇİLERİMİZİN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEĞİNE İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizler bugün sadece tarlanızdaki ürünün hasadını yapmıyorsunuz. Her anı sabırla geçirilen 1 senenin çalışmanın neticesini de alıyorsunuz” diyerek tüm çiftçilerin Hasat Bayramını tebrik etti. Bugün açıklanan fındık alım fiyatları ile de Hasat Bayramında üreticilere güzel bir haber verdiklerini belirten Erdoğan, “Hazırlıklarını tamamlayan TMO hasat başlangıcına denk gelen Kurban Bayramının akabinde alıma geçiyor. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Bugün Türk tarımı adına gurur verici bir adım atıldığını kaydeden Erdoğan, “Türkiye’nin ilk yerli üretim elektrikli traktörün tanıtımını ve deneme sürüşünü yaptım. 45 dakika şarj süresi ile 7 saat aralıksız çalışabilen bu traktörümüz inşallah seri üretime hazır. Ses yok, gürültü yok. Yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün çiftçilerimizin maliyetlerini düşüreceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“1.2 MİLYAR LİRA DESTEĞİ KURBAN BAYRAMINDAN ÖNCE ÖDEYECEĞİZ”

Yağlı tohum ve hububatta bekleyen ödemeleri olan üreticilere müjde veren Erdoğan, “Bekleyen 1 milyar 200 milyon lire desteği Kurban Bayramından önce ödeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Düzce’de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Erdoğan, tarım alanlarında ciddi hasar oluştuğunun altını çizdi. Heyelan ve sel su baskını nedeniyle yaşanan afetlerin Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında olduğunu belirten Erdoğan, tarım sigortası bulunanların çiftçilerin hasarlarının tarım sigortası kapsamında karşılanacağını ifade etti. Erdoğan ayrıca, felaketin yaşandığı bölge ile ilgili genel hayata etkililik kararı alındığını belirtti.

“TEMEL TARIM ÜRÜNLERİNDE DIŞA BAĞIMLILIK EN AZ SAVUNMA SANAYİNDE DIŞA BAĞIMLILIK KADAR TEHLİKELİ VE RİSKLİ BİR DURUMDUR” 

Gıda güvenliği meselesinin Türkiye için aynı zamanda bir milli güvenlik meselesi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bizim nazarımızda iç tüketimimiz için buğdayı dışarıdan satın almakla silahı dışarıdan satın almak arasında temelde bir farklılık yoktur. Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlılık en az savunma sanayinde dışa bağımlılık kadar tehlikeli ve riskli bir durumdur” dedi.

“120 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK VERDİK”

Son 17 yıldır özel önem verilen alanların başına tarım ve hayvancılığı koyduklarını kaydeden Erdoğan, “Çiftçilerimize bu alanda toplamda 120 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Artık traktörlerimiz var, artık biçerdöverlerimiz var, hamdolsun balya balya otumuzu da kalkıyoruz teknoloji ile hallediyoruz. Tarım sektörümüzü yılların ihmalinden kurtararak dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışır hale getirdik” diye konuştu.

“BİR YILLIK EMEĞİN MEYVESİ: 69. HASAT BAYRAMI”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli TİGEM tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Hasat Bayramı’nın 69.sunda konuştu.

Hasadın ve bereketin coşkusunun paylaşıldığı, tarımda alın terinin, toprağa verilen emeğin, atılan tohumun, edilen duanın ve bir yıllık emeğin meyvelerinin toplandığı Hasat Bayramı‘nın tarımla geçinenler için oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Bu bayram, Türkiye’nin en büyük çiftçisi olan TİGEM’in şahsında simgeleşmiştir” dedi.

ÖNCEKİ YILLARA GÖRE 20 KAT FAZLA TOHUM İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan TİGEM’in, oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Kısa sürede; etkin bir finans yönetimine gittik, banka faizi ödemelerinde, ciddi bir toparlanma yaşandı. Yeni fiyat politikasıyla son 6 ayda yurt dışına, önceki yıllara göre 20 kat fazla tohum satışı gerçekleştirdik” diye konuştu.

Arazilerin %50’sini ve cironun %65’ini oluşturan, Ceylanpınar İşletmesinde, sorunlu noktalar üzerine giderek ciddi bir revizyon da yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, “bu toparlanmaya, başarılı bir hasat sezonu da eklenince, yeni projeler için, elverişli ortamı sağlamayı da başardık. 2019 yılında, 2018’e kıyasla kârlılıkta, 10 kattan daha fazla iyileşme sağladık. Burada temel amacımız, TİGEM’i; Çiftçiye daha iyi hizmet verecek, Sürdürülebilirlik ilkesiyle, kendi kaynaklarıyla yetinir hale gelecek seviyeye ulaştırmaktır” dedi.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLE MAZOT MALİYETLERİ %90’DAN FAZLA DÜŞECEK

69. Hasat Bayramı kapsamında başta elektrikli traktör olmak üzere, yerli tarım teknolojileri de görücüye çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu geniş alanın Teknoloji ve ARGE İle Buluşturulduğuna dikkat çekti; “Mazot maliyetlerini, %90’dan fazla düşürecek, Dünyada ve Türkiye’de ilk, Yazılımı ve tasarımı yerli ve milli, Elektrikli Traktörümüz; Etkin planlama ve verimlilik sağlayacak Akıllı Küpe Sistemimiz; Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi diğer milli ve yerli üretim projeleri kapsamındaki ürünlerimiz görücüye çıktı” dedi.

HAYVANCILIKTA LİDER ÜLKE OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Çiftçimizin, Üreticimizin Mazot derdinin, yerli Elektrikli Traktör Projesiyle artık tarihe karışacağını belirten Pakdemirli, Hasat Bayramı kapsamında tanıtımı yapılan yerli ve milli Elektronik küpe için de “büyük ve küçükbaş hayvanlarımız için Akıllı Küpe İle; Anlık Hayvan Sayımı, Anlık Konum Bilgisi, Kızgınlık Takibi, Profesyonel sürü yönetimi, Salgın Hastalıklarla Etkin Mücadele, %100 Kayıtlılık Sistemi an be an takip edilecek” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL ÜRÜNLER İHRACATI TOPLAM İHRACATIN %10’UNA YÜKSELDİ

Ülkemizin tarımsal ürünler ihracatının, toplam ihracatın %10’una yükseldiğini ve ihracatımızın da belirleyici bir konuma geldiğini vurgulayan Pakdemirli; “Geçen yılda dâhil, son 15 yılda tarımsal verimliliğimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde artmıştır. Tarım ve gıdada net ihracatçı konumumuzu önümüzdeki, 11. Kalkınma Planı döneminde, kuvvetlendirerek devam ettireceğiz” diye konuştu.

100 MİLYAR DOLAR TARIM ORMAN HASILASI İLE HEDEF İLK 5

Bakan Pakdemirli konuşmasında, tarım ve ormancılıkta, önümüzdeki 25 yılı kuşatacak 
bir yol haritası için, 15 yılın ardından düzenlenen 3. Tarım Şurasına da dikkat çekti; “3 ay boyunca çiftçimize, üreticimize ve sektör paydaşlarımıza danışarak, onların rehberliğinde iş ve işleyişimize yön vereceğiz. Sürecin sonunda, 100 Milyar dolar tarım orman hasılasıyla, ülkemizi dünyanın ilk 5 tarım ekonomisi arasına katmayı hedefliyoruz. Hep söylüyorum: çiftçi ve üretici bizim için en büyük rehberdir” dedi. 

“GELİR GARANTİLİ ÜRÜN SİGORTASI ÇIKARACAĞIZ”

Ticaret Bakanlığı’ndaki merasimde konuşan Bakan Pakdemirli, “Bundan sonra başta hububat olmak üzere birçok üründe gelir garantili ürün sigortası çıkaracağız. Çiftçi ürünü ekeceği zaman kaç liraya satacağını en baştan bilecek.” dedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirilen “Türkiye Ürün İhtisas Borsası Faaliyet İzni Belgesi Teslim Töreni”ne katıldı. 

Burada yaptığı konuşmada, üretici, köylü ve çiftçi için lisanslı depoculuk ve bu borsanın büyük önem taşıdığına işaret eden Dr. Pakdemirli, “Bazı dönemlerde ürün alım satımını iyi planlayamadığımızı, rekolteyi iyi hesap edemediğimizi, fiyat dalgalanmalarına da engel olamadığımızı görüyoruz. Buna engel olmanın en baş koşullarından birisi bir defa ürünü depolayacaksınız. Ürünü depoladıktan sonra gece rahat uyuyabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, çiftçiden ürün fiyatlarıyla ilgili şikâyetler aldıklarını, ürün borsalarının tam anlamıyla çalışması halinde bu şikâyetlerin oluşmayacağını söyledi.

Köylünün ürününü lisanslı depolara teslim ederek ürün senedini alacağını belirten Pakdemirli, üreticinin elindeki ürün senediyle Ziraat Bankasından uygun imkânlarla kredi kullanabileceğini dile getirdi. Pakdemirli, ürün fiyatlarında artış olması halinde çiftçinin senedini nakde çevirerek, bankaya olan borcunu ödeyebileceğini, böylece normalde elde ettiğinden daha fazla kar sağlayacağını anlattı. 

Bu şekilde çiftçinin ürünle ilişkisinin tarlada kesilmeyeceğini, üreticinin finansal piyasalara erişimini sağlamış olacaklarını ifade eden Pakdemirli, “Toprak Mahsulleri Ofisi olarak bu işe çok önem ve değer verdik. 4,2 milyon tonluk lisanslı depo kapasitesine ulaştık. Şu andaki başvurularla kapasite 14 milyonun üzerine çıkacak. Bunu da artırmamız lazım, nihai hedefi 14 milyon ton olarak görmemek lazım.” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’de stratejik önceliği olan incir, üzüm, kayısı, fındık ve zeytinyağı gibi ürünlere işaret ederek, bu ürünlerin ürün ihtisas borsasında derinliğe kavuşmasını son derece önemsediğini dile getirdi. 

“TARIM ŞURASI’NDA DA KONUŞULACAK” 

Bakanlık görevine geldiği ilk günlerde yeni bir sigorta modelinin hayalini kurduğunu söyleyen Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Şöyle bir sigorta çıkaralım ki çiftçi ürünü satacağı fiyatı bilsin. Ürünün fiyatını sigortalayalım. Diyelim ki ürünü 10 liraya satacaksın, piyasada 8 liraysa 2 lirasını sigortadan ödeyelim, 12 liraysa bize değil piyasaya satsın. Sonra baktık bu iş zaten ABD’de var, gelir garantili ürün satış sigortası. O zaman biz bunu Ürün İhtisas Borsası olmadığı için yapamadık. Bundan sonra bunu yapabilir hale geleceğiz. Arkadaşlar bunu çalıştı. Ticaret Bakanlığı, TOBB ve bakanlığımızın gayretleriyle bu konu bir noktaya ulaştı. Bundan sonra başta hububat olmak üzere birçok üründe gelir garantili ürün sigortası çıkaracağız. Bunun anlamı ne demek, çiftçi ürünü ekeceği zaman kaç liraya satacağını en baştan bilecek. Bütün plan ve programını bunun üzerine yapabilir.”

Kısa süre içinde Tarım Şurası’nı toplamayı hedeflediklerini belirten Pakdemirli, şura kapsamında gıda ürünlerinin tarladan sofraya giden süreçteki planlamasını da ele alacaklarını ve çıktıları Ticaret Bakanlığı ile paylaşacaklarını ifade etti. 

Pakdemirli, TİGEM’in 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 26 Temmuz Cuma günü Polatlı’da gerçekleştirileceğini dile getirerek, herkesi şenliğe davet etti.

Examining Speedy Secrets Of Mail Order Brides

Changing partners for casual sex could possibly be an upsetting topic for him mail order brides catalogue / her. Since it is casual, they might feel that put it into practice often with other people. The fact that you slept around the first ”date” may ruin your reputation. Love after lust is actually difficult to build up, but it isn’t impossible, you should be persistent.

When someone is very important to us, we naturally want to make sure they know the amount they matter ‘ this means you will be frustrating when they don’t appreciate our efforts mailorder brides cost within the ways in ukranian mail order brides which we expect. In a similar vein, when somebody who loves us shows that fact you might say we discover personally moving, it means the entire world; set up gesture itself is a little one.

Tryst includes a friendly atmosphere, even when most nights it might get busy. But it always includes a cougar going for a cup of latte, taking care of her computer or enjoying brunch along with her girlfriends. There are plenty of seating options here. They have couches girl for marriege created for sharing, so you can end up right alongside a beautiful cougar. If it gets too busy, get ready to experience your walk or club sandwich with the patio. That spot is perfect for cougar watching!

There are also numerous ways you can touch her face. One cheesy yet effective way is as simple as gesturing that she carries a bit of sauce in the corner of her mouth. When she attempts to wipe them back, reach out and wipe rid of it on her behalf by using your thumb buy a bride online. Allow your hand to stay close to her face because you give her a knowing smile. This is how you can be seductive like a man and show her that youre really into her.

Attract love into the life by transforming into a way to obtain it yourself! If you want to manifest love, a proper shift for your own well-being and confidence would be to invite more love into your own life mail order bride website. Based on the law of attraction, actively trying to improve your own self-love and nurturing your relationships expands the quality of your connections in your lifetime.

TARIM VE ORMANIN 25 YILLIK YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli III. Tarım ve Orman Şûrası tanıtım toplantısında konuştu.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen 3. Tarım ve Orman Şûrasının amacını “Türkiye’de tarımsal üretimi ve orman ürünleri üretimini arttırmak, güvenilir gıda teminini, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini, çiftçilerimizin refahını ve planlı üretimi sağlayacak çalışmalar yapmak ve stratejiler geliştirmek” olarak özetledi Bakan Pakdemirli. Şûra ile tarım ve ormancılıkta, önümüzdeki beş yılı planlayarak, gelecek 25 yılı yönetmeyi hedeflediklerini söyledi.

TARIM SEKTÖRÜNDE, YAKLAŞIK 940 MİLYON KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sektörün büyüklüğüne dikkat çekti. Uluslararası Çalışma Örgütü verilerinden paylaşımda bulunarak; ” 2019 yılında sadece tarımda, yaklaşık 940 milyon kişi istihdam edilmektedir. Tarımsal faaliyet, küresel anlamda arazilerin, yaklaşık %50’sinde yürütülmekte olup, su kaynaklarının da %70’ini kullanmaktadır” dedi.

Bakan Pakdemirli,  Şu anda yaklaşık 7,7 milyar olan dünya nüfusunun, 2030’da 8,6 milyar, 2050’de 9,8 milyar ve 2100 yılında 11,2 milyar olmasının beklendiğini ve bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda, gıda talebinin %60-70 oranında artacağını belirtti. Bunun sonucunda da 2050 yılına kadar beslenme için %67 daha fazla tarıma ve %65 daha fazla sulama suyuna ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.

TARIMSAL POTANSİYELİMİZ 132 MİLYON KİŞİYE YETİYOR

Küresel anlamda, tarımda kişi başı işlenen arazi miktarı da her geçen yıl azalırken, Bakan Pakdemirli, tarımda farklı bakış açısıyla, yeni yaklaşımlar oluşturmanın, küresel ve bölgesel imkânları en iyi şekilde değerlendirecek stratejiler geliştirmenin, yeni politikalar üretmenin önemine vurgu yaptı. Türkiye’nin coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları sayesinde, ürün çeşitliliği ve miktarı yönünden, tarımsal üretimde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Pakdemirli; “bugün tarım sektörümüz, 82 milyon ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmen ile 50 milyon turisti beslemektedir” dedi.

2,9 MİLYON HEKTAR ATIL DURUMDAKİ ALAN TARIMA KAZANDIRILACAK

“Ülkemizde, halen 24 milyon hektar alanda tarım yapılmakta, 14,6 milyon hektar alanda ise meralardan faydalanmaktayız” diyen Pakdemirli, Ayrıca, arazi kullanım planlaması ile halen atıl durumda bulunan 2,9 milyon hektar alanın tarıma kazandırılması için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

” ‘Ormanlar’, nefesimiz olan akciğerlerimiz; ‘Tarım’, tüm hücrelerimizi besleyen damarlarımız; ‘Su’ ise o damarlar içinde akan kandır” diyen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ülkemiz için ormanlar, tarım ve su olmazsa gelecekten bahsetmenin de mümkün olmadığını vurguladı. Bakanlık olarak da bu doğrultuda; doğru yönetimle, doğru planlamayla, var olanı koruyarak, eksik olanı gidererek ülkenin büyümesi için çalıştıklarını belirtti. 

ŞURA İLE ÖNÜMÜZDEKİ 25 YILIN YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Tarım Orman Şûrası ile İlk defa, tüm Türkiye’nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkıldığını belirten Pakdemirli, “önümüzdeki 3 aylık süreçte; dinleyeceğiz, tartışacağız, istişare edeceğiz. Tüm bilgilerimizi bir araya getireceğiz. Eksisiyle artısıyla mevcut durumumuzu göreceğiz. www.tarimormansurasi.gov.tr adresli web sitemizde oluşturduğumuz “Görüşünü Bildir” sayfası sayesinde,  tüm vatandaşlarımız, görüşlerini ve projelerini özgür bir şekilde bizimle paylaşabilecekler. Ayrıca, 1,6 Milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına da, SMS kanalıyla ulaşarak, katkılarını talep edeceğiz. En yalından en detaylı projelere kadar tüm fikirler, 21 çalışma grubu tarafından tasnif edilecek, değerlendirilecek ve şura gündemini oluşturacaktır. Hedefimiz ortak akılla, önümüzdeki 25 yılı kuşatacak yeni bir yol haritası oluşturmak.” dedi.

2018 yılı tarım ürünleri üretim rakamlarına da değindi Pakdemirli. “Bitkisel üretimde; 64,4 Milyon ton tarla bitkileri, 22,2 Milyon ton meyve ve 30 Milyon ton sebze üretimini gerçekleştirmişiz. Yine, 2018 yılında, buğday üretimimiz 20 Milyon ton, mısır üretimimiz 5,7 Milyon ton, çeltik üretimimiz 940 Bin ton ve ayçiçeği üretimimiz 1,9 Milyon ton olarak gerçekleşmiştir” dedi.

HAYVAN VARLIĞIMIZ YETERLİ

2018 yılındaki canlı hayvan varlığına ilişkin rakamları da paylaşan Bakan Pakdemirli, 17,2 milyon büyükbaş, 46,1 milyon küçükbaş, 229,5 milyon et tavuğu ve 124,1 milyon yumurta tavuğu olduğunu açıkladı.

Pakdemirli, 2018 yılında, Kırmızı Et üretiminin 1,1 Milyon ton, Süt üretiminin 22,1 Milyon ton, Bal üretiminin 108 Bin ton, Beyaz Et üretiminin ise 2, 16 milyon ton olarak gerçekleştiğini açıkladı.

2018 YILI, TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATIMIZ 17,7 MİLYAR DOLAR

Tarım Sektörünün ülke ekonomisine sağladığı büyük katkıya da dikkat çeken bakan Pakdemirli, “2018 yılında, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 17,7 Milyar dolar, İthalatımız 12,8 Milyar dolar, dış ticaret dengesi ise +4,8 Milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

Tarımsal verimi ve sürdürülebilirliği artırmak adına verilen desteklere de değinen Pakdemirli, “2018 yılında, üreticilerimize 14,9 Milyar Lira nakit hibe tarımsal destek sağlanmış olup, 2019 yılında, üreticilerimize sağlanacak tarımsal desteği, 16,1 Milyar Lira olarak belirledik. Bunun da 12 milyar lirasını üreticimize ve çiftçimize ödedik” dedi.

2018 yılında, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince üreticilerimize, faiz oranı sıfır ila %8,25 aralığında olmak üzere, 42,8 milyar lira kredi kullandırıldığını belirten Pakdemirli, Kırsal Kalkınma alanında gerçekleştirilen 25 bin proje ve toplamda 9 milyar lira hibe ödemesiyle, 200 bin vatandaşımıza istihdam sağlandığını da belirtti. 

Tohumluk ihtiyacımızın tamamının iç üretimle karşılanması ve tohumluk ihracatımızın artırılması yönündeki çalışmalara ağırlık verildiğini de belirten Pakdemirli; Yerli tohumculuğu ve fidancılığı geliştirmek için yaklaşık 1,7 Milyar Lira destek verildiğini belirtti. “Tohumluk üretiminde ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002 de %31 iken, 
2018’de %85 oranına ulaşmıştır. 2023’te ise bu oranı %100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ülkemizde Organik Tarım üretimi, 214 ürün çeşidine ulaşmış olup, 543 bin hektar alanda, 2,4 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. İyi Tarım Uygulaması yapılan alan 6,2 Milyon hektara, üretim miktarı ise yaklaşık 7 milyon tona çıkarılmıştır.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 3. Tarım ve Orman Şurası kapsamında çalışacak 21 farklı Çalışma Gurubunda, sektörün her bileşeninin detaylı olarak ele alınacağını vurguladı; “Hazırlanacak çalışma belgeleri, Şûra komisyonları için kılavuz niteliği taşıyacak belgeler olup, bu açıdan büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. 

“ZAFERLER TARİHİMİZİN ŞANLI DESTANI: 15 TEMMUZ”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli 15 Temmuz’un 3. Yıldönümü nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konferansı’nda konuştu.

Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz darbe girişiminin, halkımızın iradesi ve dirayeti ile hezimete uğratıldığını belirten Pakdemirli “15 Temmuz, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak kazınmasına rağmen, zaferler tarihimize ise şanlı bir destan olarak kaydedildi!” dedi.

Bu coğrafyadaki 1000 yıllık tarihimizin birlik ve beraberliğimiz ile çalışkanlığımızın neticesi olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Türkiye bu noktaya çok uzun, çok yorucu, bedeli çok ağır bir mücadelenin sonunda geldi” ifadelerini kullandı.

“TARİHİMİZ, ACILARIMIZ, BİRİLERİNİN İSTİSMAR SİYASETİNİN OYUNCAĞI DEĞİLDİR”

Milletimizin; darbecilerin, cuntacıların, kuklaların kendisine ve ülkesine neler yapabileceğini geçmiş tecrübelerinden bildiğini de belirtti Pakdemirli. Bu zafere gölge düşürme niyetinde olanlara mesaj verdi; “kimse bu destanın itibarına halel getirme cüretinde bulunmasın! Kimse bu zafere gölge düşürme hadsizliğine kalkışmasın! Bunu burada bir kez daha ifade etmiş olayım:

Bizim mukaddesatımız, bizim tarihimiz, bizim acılarımız; birilerinin istismar siyasetinin oyuncağı değildir, bu böyle bilinmelidir” dedi.

“BİZ, BİR CENNET’TE YAŞIYORUZ VE CENNETİN TALİBİ ÇOK OLUR!”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın stratejik bir Bakanlık olduğunu da “Cennet vatanın bütün güzellikleri Bakanlığımızın vitrininde göz kamaştırıyor” sözleri ile ifade eden Bakan Pakdemirli, “Suyumuz, havamız, bitkilerimiz, yemeklerimiz, hayvanlarımız, topraklarımız, ormanlarımız, denizlerimiz, göllerimiz, nehirlerimiz, mevsimlerimiz… Hepsinin vitrini bizim Bakanlığımız!” dedi.  

Biz, bir Cennet’te yaşıyoruz ve cennetin talibi çok olur, diyen Pakdemirli, “Bunun için güçlü olmak, güçlü durmak zorundayız! Bizim gücümüz, millettir. Bizim gücümüz, üretmektir. Bizim gücümüz, işimizi yapmaktır! Ne yapıyorsak onu en iyi yapmaktır” açıklamasında bulundu.

15 Temmuz için “MİLLİ DURUŞ! MİLLİ DUYUŞ! MİLLİ VURUŞ! Nitelemesinde bulunan Tarım ve Orman bakanı Pakdemirli, “Bu ruhu hep diri tutacağız! Ve hep hatırlayacağız: Bu toprakların şiirleri, “Korkma” ile başlar! Korkmayacağız! Çalışacağız! Az Değil Çok Çalışacağız!” ifadelerini kullandı. 

BAKAN PAKDEMİRLİ; ” ‘YÂRİ GÜZEL OLANIN GÖZÜNÜ UYKU TUTMAZ’, DERLER. BİZİM YÂRİMİZ DE TÜRKİYE OLUNCA, BİZE UYKU DA HARAMDIR, DURUP DİNLENMEK DE”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde binlerce vatandaş ile İzmir Konak Meydanı’nda bir araya geldi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde binlerce vatandaş, Konak Meydanı’nda ellerinde Türk bayrakları ile hem demokrasi için hem de 15 Temmuz şehitleri için bir araya geldi. Sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlerinde Kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk ve engellilerden oluşan binlerce vatandaş sloganlar atarak 15 Temmuz ruhunu bir kez daha dünyaya gösterdi.

UYKU DA HARAMDIR, DURUP DİNLENMEK DE

Etkinlikte yaptığı konuşmada 15 Temmuz 2016’nın demokrasi tarihimizin kara bir lekesi olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli “Aynı zamanda 15 Temmuz 2016, milletimizin demokrasiye şanlı bir imzasıdır. İnşallah Rabbim, bir daha memleketimizi ve milletimizi, böyle bir illetle, zilletle karşı karşıya getirmesin. Biz, 15 Temmuz’da ihanetle imtihan edildik. Hamdolsun, bu zor imtihandan ilahi yardım ve ihsan ile çıktık. Bu büyük bir nimettir ve şükür ister. Şükredilen nimet de artar. Şehitlerimizle mahşerde karşılaşınca mahcup olmamak adına azami gayret göstermeliyiz. ‘Yâri güzel olanın gözünü uyku tutmaz’, derler. Bizim yârimiz de Türkiye olunca, bize uyku da haramdır, durup dinlenmek de” diye konuştu.

ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

O gece yaşananların, milli bir destan hüviyetinde olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti: 

 “Biz bu ruhu daima diri tutulacağız. Çünkü 15 Temmuz; 2023 vizyonu, 2053 hedefi, 2071 ideali için yeni bir işaret fişeğidir. Biz devlet ve millet olarak, daima demokrasiden yana saf tuttuk. Demokratik bütün hak ve talepler; bizim başımızın üstündedir. Ancak biz, milletin iradesinin üstünde bir iradeyi de asla tanımadık, tanımayacağız. Bizim, bu coğrafyada, bu topraklar üzerinde davamız da kavgamız da büyük. Bunun için çok çalışacağız.”

What is the parts essay help

Our ninjas in essay composing assistance are educated to be in a position to consider, create, rewrite, edit and proofread to perfection 24 hrs a working day and we are no robots.

Ninjas hardly ever sleep. The matter is, you must not freak out if you need to have to generate an essay, a higher education paper or a exploration paper. You can now choose a breath since at ninjaessays. com you will discover the experienced assistance you want.

Liberate oneself from all tutorial creating jobs the moment and for all, and for the sake of a shiny long term. contact us nowadays!Don’t sit on your laurels. Don’t let complicated composing responsibilities disappoint you.

  • The Writers at Our Platform
  • How does your assistance job?
  • The Reason To Use Paper Writing Expert services
  • Get On-line Essay Help On Every Type Of Essay
  • It’s a problem-cost-free Process!
  • Essay Creating Company: Good Reasons Why You Should Go for Us

Essay publishing help: the elements of the efficient approach

Never get sleepless evenings for the reason that of that essay in Haunted Mansions that you require to fill with arguments and scientific data. Enable us take care of your worst nightmare of very long essays, citing variations, references and bibliographies. Then, all you have to do is just present the essay as your personal and collect the congratulations and good grades!Reach Your Educational Objectives with Entrance Essay Writing with Our Provider.

100% Professional Writers to Order Investigation Newspapers Internet from!

If you are looking at this, you are almost certainly approaching one of the most significant cornerstones in your existence – college or university admission. And though you may essay writing help online possibly have performed every little thing you could on your section (a good GPA, sturdy curriculum, large admission check scores), there is a single piece of the puzzle that continues to be a darkish horse till the stop – that college entrance essay. rn”How substantially does it impact the admission course of action?”, “What is predicted from me in it?”, “Exactly where can I appear at a great illustration of an entrance essay?”, “How can I make absolutely sure that I did my finest crafting it?”.

Desire to make guaranteed writer’s capabilities satisfy your desires? Read more information on how to discover the ideal source.

These queries and a lot of much more will have to be operating via your head 24/7 currently. Let us quiet you down at the very least a small bit.

We know that you labored really hard at significant-faculty, and we also know that higher education application process is a very tense enterprise. And while admission officers do state that the entrance essay is not the principal variable in decision-generating (evaluating to your previous academic effectiveness), they still admit that this is a crucial component that usually helps them select a single applicant out of two with a equivalent educational history. So, your university entrance essay is what can actually make you stand out, and, if created appropriately, grant you admission to the school of your dreams!We, listed here, at an on the web assistance CustomWritings. com, would like to give you qualified assistance in producing your college entrance essay that can aid you get started the life you’ve been dreaming of! And this is how!Be sure your facts will be retained private thanks to our safe provider.

Helping pupils productively for eleven several years. 8. 100% revenue back promise. You can usually request a refund if you are not pleased with the final result.

rn”Can I Truly Acquire an Entrance Essay On the net?”You may possibly be a little bit baffled right now or ponder, whether it can be ethical to spend for your university entrance essay. Allow us very clear the air listed here and clarify how this works. CustomWritings. com is a customized entrance essay producing services that presents economical support to learners all around the globe in distinctive subject areas, regions and amounts. We perform with superior-school essays, experiences, particular, company and educational speeches, all varieties of university assignments (lab reviews, time period papers in English or biology, scenario experiments and numerous-several much more). Our paid writers are so experienced that we will discover you 1 with skills for any variety of process – even a Master’s thesis or a dissertation for your PhD. We supply one hundred% original get the job done and maintain our clients’ information strictly private.

15 TEMMUZ DESTANI… KAHRAMAN ÇİFTÇİLERİMİZ