BAKAN PAKDEMİRLİ BAYBURT’TA SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Bayburt’ta Tarım Orman Sektör Temsilcileri ile biraraya geldi.

Bayburtlu çiftçilerimize, son 17 yılda 200 Milyon Lira tarımsal destek verildiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, Genç Çiftçiyi Destekleme Projesi ile 2016-2018 yılları arasında, toplam 340 projeye, 10,2 Milyon Lira destek verildiğini belirtti.

”Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; 2006-2019 yılları arasında, 19 adet projeye, 2,5 Milyon Lira hibe desteği ödedik. Ve böylelikle; Genç Çiftçi Destekleme Projesi ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarıyla, Bayburt’ta 450 kişiye istihdam oluşturduk. Ayrıca, 1.137 Makine-Ekipman Desteği ve 13 adet Bireysel Basınçlı Sulama Desteği olmak üzere verilen toplam Kırsal Kalkınma Desteği 7,6 Milyon Liradır” diyerek sözlerine devam eden Bakan Pakdemirli, yem bitkileri desteğinin de artırıldığını ve Bayburt’ta son 17 yılda 47,5 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödendiğini belirtti.

Toplulaştırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli, 21,2 Milyon Lira kaynak kullanılarak, 355 bin dekar alanda toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, verilen destekler neticesinde 17 yılda bitkisel üretim değeri 7,5 kat artarken; Hayvansal üretim değerinin de 11 kat arttığını belirtti.

BAYBURT’TA SU ALANINDAKİ ÇALIŞMALARLA 26,5 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLANDI

Bayburt’a Orman ve Su alanlarında, Son 17 yılda, toplam 1 Milyar 250 Milyon Liralık yatırım gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, ”Bu yatırımlar ile; Bayburt’ta hizmete aldığımız içme suyu tesisimiz, 12 adet sulama tesisimiz,  42 taşkın koruma tesisimiz ve 7 barajımızla; Vatandaşlarımızın suya dair ihtiyaç ve taleplerini giderdik.

Çiftçimizin zirai gelirini önemli ölçüde artırdık,  can ve mal güvenliğini sağladık ve suyun geleceğine yatırım yaptık. Tabi biz bunları yaptık ama çiftçimizden de çok güzel geri dönüşler aldık. Örneğin Demirözü Barajının hizmete geçmesiyle Bayburt tarihinde bir ilk yaşandı. Çiftçimiz bir mevsimde iki ürün kaldırdı” diye konuştu.

BAYBURT’A 160 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR FİDAN DİKİLDİ

Ormancılık alanında da Bayburt’a önemli yatırımlar yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli ”206 bin dekar alanda çalışma yaparak, 6,2 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman köylerimizde yaşayan 822 ailemize, 10,5 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağladık. 5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi kapsamında, Bayburt’ta 32 köyde, 160 bin gelir getirici tür fidanı diktik. Birinci Dünya Savaşı’nda sadece Doğu Cephesinin değil, savaşın ve geleceğimizin seyrini değiştiren topraklarda, Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı’nı ilan ettik. Anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması için toplam 12 adet Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk” dedi.

Bayburt’ta sektör temsilcileri ile buluşmasında bir dizi müjde de veren ve bölge hayvancılığının kalkınması için, Bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihlerinde alınacağını duyuran Bakan Pakdemirli ”Proje kapsamında koç/teke alımı ile ahır/ağıl yapımı için başvurularınızı yapabilirsiniz” dedi.

Küçük Aile İşletmelerine Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve %30 hibe oranının da %40’a çıkarıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, Bayburt’ta, 1 ila 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerinin maksimum seviyede destekleneceğini belirterek, ”2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, “Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı”na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca, bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız” diye konuştu.

Ülkemizde ilk olan ve Bayburt Belediyesi tarafından, 2017 yılında temeli atılan Bayburt Tarım Hayvancılık Yerleşkesi Projesi’nin bedelinin yaklaşık 40 Milyon Lira olduğunu ve Canlı Hayvan Pazarı ve Kesimhane’yi içeren 1.etabın  yakın zamanda çiftçimizin hizmetine sunulacağını da vurgulayan Pakdemirli “Bayburt’ta uygulanan Kırsal Hayvancılık Merkezleri Projesi kapsamında, DOKAP desteği ile hazine arazileri üzerinde 6 birimde toplu hayvancılık merkezleri oluşturma çalışmalarımız ise devam ediyor. Ayrıca Bayburtlu çiftçimizin daha bilinçli gübre kullanımını sağlamak üzere,

bitkisel üretimde verim ve kaliteyi yakalayacak en önemli çalışmalardan biri olan Toprak ve Su Analiz Laboratuvarımız, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bünyesinde kurulmuş olup, 1 ay gibi kısa bir süre sonra siz değerli çiftçilerimizin hizmetinde olacak” diye konuştu.

Kadın çiftçilerin baş tacı olduklarını da ifade eden Bakan Pakdemirli “Girişimci kadın çiftçilerimizin üretim yapabileceği, tüm aracıların ortadan kaldırılarak doğrudan pazarlama imkânına sahip olacak “Kadın Çiftçi Üretim ve İşletme Kooperatifi “

projemizi çok yakın zamanda Bayburt’ta hayata geçireceğiz” dedi.

BAYBURT’TA SULANMAYAN ARAZİ KALMAYACAK

Sulama projelerine de değinen Bakan Pakdemirli ”Yapımına başladığımız ve başlayacağımız barajlarımız ile sulama tesislerimizden olan Sarımeşe Barajı Sulama Tesisi, Üzengili Barajı, Hacıoğlu Barajı, Polatlı Barajı, Yelpınar Barajı, Ozansu Barajı, Taşocağı Göleti, Uluçayır Göleti ile; inşallah Bayburt’ta sulanmayan arazi bırakmayacağız” dedi.

Vatandaşlarımızı taşkın ve sel felaketlerinden korumak için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Pakdemirli, Bayburt Merkez Harmanözü Köyü Yerleşim Alanlarının Kale ve Yayla Dereleri Islahı 2. Kısımda çalışmaların devam ettiğini, ayrıca Merkez Soğukgöze Köyü Taşkın Koruma, Demirözü Kalecik Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazileri Taşkın Koruma işlerinin inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Bayburtlu çiftçilerimizin tarlalarını tek seferde işleyebilmeleri ve maliyetlerini azaltabilmeleri maksadıyla yapılan toplulaştırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli, ”Bayburt Merkez Demirözü Arazi Toplulaştırması (AT) ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (TİGH) Tamamlama Projesi ile 17 yerleşim yerine ait 91.610 dekar arazide tesviye çalışmaları ve 400 km toplulaştırma yolu yapacağız. Yatırım maliyeti 41 Milyon Lira olan işin çalışmalarına devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza daha iyi ve daha hızlı hizmet verebilmek maksadıyla Bakanlığımıza bağlı birimleri tek bir kampüste toplayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı Bayburt İli Kampüs Alanının yatırım maliyeti 39 Milyon Lira olup, çalışmalar devam etmektedir” dedi.

350 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Daha Yeşil Bir Türkiye İçin ağaçlandırma çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, 2020 yılında, 3.000 dekar alanda çalışma yapılarak, 350 bin adet fidanın toprakla buluşturulacağını ve 1 milyon adet fidan üretileceğini söyledi.

Bakan Pakdemirli; ”Yaylapınar köyünde, 1.000 dekar alanda Bal Ormanı kuracağız. Orman köylerinde yaşayan 32 ailemize, 1 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Bayburt’ta ekonomik potansiyeli yüksek olan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği için kolları sıvadık. 2020 yılında çalışmalarına başlayacağımız

”1000 Köye 1000 Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi Projesi” kapsamında sizlerin talepleri doğrultusunda 10 köye kadar Bitki Bahçesi kurarak destek vereceğiz” diye konuştu.

Bayburt’a verilen müjdeleri sıralamaya devam eden Bakan Pakdemirli Yeni Seralar Yeni Umutlar Projesi kapsamında; 2,7 Milyon Lira değerinde 100 adet sera kurulumu yapacaklarını belirterek şöyle devam etti:

“Ana Arı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında; 50 arıcıya 418 bin Lira malzeme ve ekipman desteği vereceğiz.  Organik Kaba Yem Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında;  organik üretim yapan çiftçilerimize 335 bin Lira değerinde

organik gübre ve sertifikasyon desteği vereceğiz. Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında;  çiftçilerimize 330 Bin Lira değerinde,  28 ton yem bitkisi tohumuna destek vereceğiz. Bir Fidan Bir Yaşam Projesi kapsamında; 20 çiftçimize kapama meyve bahçesi tesisi için, 337 Bin Lira değerinde destek sağlayacağız. Koyun ve Keçiler İçin Mobil Banyo Projesi kapsamında;  1,2 Milyon Lira değerinde 30 adet mobil banyoluğa destek vereceğiz. Çadır Tipi Koyun Ağılı Projesi kapsamında;

2 Milyon Lira değerinde 50 çiftçimize 200 başlık çadır ağıl desteği vereceğiz. Alternatif Gelir Getirici Ürün Yetiştiriciliği kapsamında; 200 bin Lira değerinde soğan, yem bezelyesi,  nohut ve mercimek tohumu desteği vereceğiz”

VATANDAŞIMIZIN SAĞLIĞI İLE OYNANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Hiçbir zaman hasat döneminde ithalata izin vermeyeceğini vurgulayarak üreticilere, çiftçilere seslenen Bakan Pakdemirli bir kez daha, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara geçit verilmeyeceğini belirterek ”Sizlerin alın teri ve emeği bizler için çok önemli. Emeklerinizi siyaset malzemesi yaptırmayacağım. Ayrıca, gıdalarda taklit ve tağşiş konusunda 2020 yılı, Bakanlığımızın atılım yılı olacak. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüze mevzuat çalışmaları ve gıda denetimleri konusunda gerekli tüm talimatları verdim. Özellikle taklit ve tağşiş laboratuvarlarının alt yapısının güçlendirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Son dönemde ciddi anlamda gündemimize aldığımız taklit ve tağşiş konusunda para cezalarının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşımın sağlığıyla oynayanların, ciddi ciddi canını yakacağım!” dedi. 

BAKAN PAKDEMİRLİ GÜMÜŞHANE’DE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Gümüşhane’de Tarım Orman sektör temsilcileri ile biraraya geldi.

Gümüşhane’ye bir dolu müjde veren Bakan Pakdemirli, ilk olarak 17 yılda yapılan çalışmalara değindi. Bakan Pakdemirli, ”Gümüşhane’ye son 17 yılda, 210 Milyon Lira tarımsal destek verdik. Son 17 yılda, Gümüşhane’ye 26,2 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödedik ve 140 bin dekar alanda mera ıslah çalışmasını tamamladık. Verdiğimiz bütün bu destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde; 56 Milyon Lira olan bitkisel üretim değerini, 17 yılda, 5,6 kat artırdık. 83 Milyon Lira olan hayvansal üretim değerini de 17 yılda, 7,6 kat artırdık” dedi.

GÜMÜŞHANE’YE ORMAN VE SU ALANLARINDA 2,6 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI

Gümüşhane’ye Orman ve Su alanlarında da son 17 yılda, toplam 2,6 Milyar Liralık yatırım yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli; ”16 baraj ve 3 gölet, ayrıca hizmete aldığımız 9 adet sulama tesisi ile 117 bin dekar münbit araziyi suyla buluşturduk. Böylece çiftçilerimize 56 Milyon Lira zirai gelir artışı sağladık.. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 41 taşkın koruma tesisi inşa ettik. Böylece 36 yerleşim yeri ve 5.540 dekar araziyi de taşkınlardan koruduk. 350 bin dekar alanda çalışma yaparak 14,4 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman köylerimizde yaşayan 2.255 ailemize, 24 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağladık. 5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi kapsamında, Gümüşhane’de 53 köyde, 136 bin gelir getirici tür fidanı diktik. Arıcılığı geliştirmek ve verimi artırmak maksadıyla Gümüşhane’de 4 bal ormanı tesis ettik. Bu ormanlar neticesinde, bal üretiminde %50’ye yakın artış ve arıcılarımıza yıllık ortalama 4,5 Milyon Lira ilave gelir sağladık. Vatandaşlarımızı, Gümüşhane’mizin eşsiz tabiatı ve doğa harikalarıyla buluşturmak maksadıyla 5 adet tabiat parkı ilan ettik. Anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması için toplam 19 adet Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk” diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE VERDİ!

Gümüşhane’ye bir dizi müjde ile giden Bakan Pakdemirli, ilk olarak, Doğu Karadeniz Bölgesi et üretiminin can damarı olarak tanımladığı, Kelkit’te 536.000 m² alanda kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi projesini açıkladı. Bakan Pakdemirli; ”Bu alanda 124 adet işletme faaliyet gösterecek! Bu işletmelerde, 7.850 büyükbaş besi hayvanı yetiştirilecek, bölgenin ve civar illerin et ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacak! Ayrıca bölgede yem fabrikası, et entegre tesisi ve biyogaz tesisleri de kurulacak, 140 milyon Lira yatırım yapılacak! Bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu proje ile 750 kişiye istihdam sağlanacak! Bugün de bu projemizin tarafımdan tüzel kişiliğinin onaylanacağının müjdesini vermek istiyorum” dedi.

Bölge hayvancılığının kalkınması için Bakanlıkça uygulanan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının, 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihleri arasında alınacağını da duyuran Bakan Pakdemirli, 1 ila 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerine sağlanacak Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve hibe oranının da %30’dan %40’a çıkarıldığını hatırlatarak, sözlerine devam etti.

Bakan Pakdemirli, ”2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, “Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı”na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız” dedi.

Sadece bunlar da değil.. Çobanlık mesleğinin cazip hale getirilmesi ve desteklenmesi amacıyla, 2014 yılından itibaren Çoban İstihdam Desteğinin uygulandığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, Sertifika sahibi ve 5 ay SGK primlerini yatıran çobanlara işletme başına 5.000 Lira destek verildiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, ”Arıcıların konaklama konusunda yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlığımız Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) altında Arı Konaklama Sistemi oluşturuluyor. Böylece, her bölgenin arıcılık kapasiteleri ölçüsünde, sistem üzerinden arıcıların konaklama talepleri alınarak, takibi yapılacak. 6 adet Ana Arı İşletmesi ile Arıcılar Birliğimize Bal Dolum Tesisi kurduk. 2020 yılında 900 adet kovan ve 1500 adet polen tuzağı dağıtımı yapacağız.  35 olan organik arıcı sayımızı, vereceğimiz desteklerle 50’ye çıkacağız. Gümüşhaneli çiftçilerimize, 100 Bin Ceviz fidanı dağıttık. 2020 yılında 16 bin ceviz fidanı daha dağıtımı yapacağız. Böylece, 30 tane Pestil-Köme işletmemizin ceviz ihtiyacını Gümüşhane’den karşılayacağız. 2000 dut fidanı, 4000 kuşburnu fidanı ve 10.000 Gümüşhane’ye özgü yerel fidan (göbek elması, hacıhamza armudu, cinci armudu… vb.) dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 50 bin lavanta fidesi dağıttık, 2020 yılında da 72 bin lavanta fidesi dağıtacağız. 1 adet Lavanta Yağı çıkarma Makinesi de Şiran İlçemize Hayırlı olsun. Bunun haricinde, 60 dönüm çilek bahçesi tesis edilecek. 2019 yılında 40 ton yem bitkisi tohumu dağıttık, 2020 yılında da 40 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 140 bin Sertifikalı Sebze fidesi dağıttık, 2020 yılında da 140 bin daha Sertifikalı Sebze fidesi dağıtacağız. 2019 yılında 2 mera ıslah projesini tamamladık, 2020 yılında da 6 mera ıslah projesini daha tamamlayacağız”.

Bakan Pakdemirli, sulama projelerinin de hız kesmeden devam edeceğini belirtirken; ”Yapımına başladığımız ve başlayacağımız barajlarımız ile sulama tesislerimizden olan Çambaşı Barajı, Sökmen Barajı, Ünlüpınar Barajı, Babuş Barajı, Konak Barajı ile inşallah Gümüşhane’de sulanmayan arazi bırakmayacağız” diye konuştu.

ORMAN KÖYLERİNDEKİ 75 AİLEYE 2 MİLYON TL ORKÖY DESTEĞİ SAĞLANACAK

2020 yılında; 29.000 dekar alanda yapılacak çalışmalar ile 3 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını da açıklayan Bakan Pakdemirli, ”Orman köylerinde yaşayan 75 ailemize, 2 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Üretim ve Ağaçlandırma işlerinde çalışan köylülerimize 23 Milyon Lira hakkediş ödemesi yapacağız. 10 köyde 15 bin adet ceviz, 15 köyde 150 bin adet kuşburnu dikerek,

3 yıl boyunca bakımı Orman genel Müdürlüğümüzce yapıldıktan sonra, gelirini 49 yıllığına orman köylülerimize vereceğiz. 10 adet bal ormanı kurarak arıcılarımızın istifadesine sunacağız. İnşallah yine 2020 yılında; Torul ilçemizde anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması maksadıyla 1 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuracağız” diyerek sözlerini tamamladı. 

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE MÜJDE!

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ege İhracatçılar Birliği Zeytin-Zeytinyağı Sektör Buluşma Toplantısı’nda konuştu.

ZEYTİN ÜRETİMİNDE DÜNYADA ÜÇ, ZEYTİNYAĞINDA BEŞİNCİ SIRADAYIZ

Bakanlıkça yürütülen çalışmalarla, Türkiye’nin çok sayıda tarım ürününde, dünya lideri olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, bu alanlardan birinin de Bitkisel Üretim olduğunu söyledi. ”2002’de 98 milyon ton olan toplam bitkisel üretim miktarı, 2019’da 119 milyon tona çıkarak; yüzde 20’lik bir artış göstermiştir” diyen Bakan Pakdemirli, zeytin ve zeytinyağının da fındık, kayısı, incir gibi stratejik ürünlerin başında yer aldığını ifade etti; ”Sofralık zeytin üretiminde 460.000 ton üretim ile İspanya ve Mısır’ın ardından dünyada 3’üncü sıradayız! Zeytinyağı üretiminde ise, yaklaşık, 275 bin ton üretim ile İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus’un ardından dünyada 5’inci sıradayız!” dedi.

Son 17 yılda zeytinin üretim ve ekonomideki yerine gösterilen hassasiyeti de rakamlarla açıkladı Bakan Pakdemirli; ”2002 yılında, 99 milyon zeytin ağacı varlığımız, bugün 178 milyon adede ulaşmıştır. 2001-2002 sezonunda, 65 bin ton olan zeytinyağı üretimi, 2018-2019 sezonunda, %197 artarak, 193 bin tona yükselmiştir. 2018 yılında, toplam 143 bin ton zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapılmış olup, 375 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Yani zeytin, ülke ekonomisine de anlamlı bir değer katmıştır” dedi.  

2019’DA ZEYTİNYAĞINA 96 MİLYON LİRA PRİM ÖDEMESİ YAPILDI

17 yıl boyunca zeytine verilen destek ve teşviklere de değindi Bakan Pakdemirli, ”2002 yılında zeytinyağına 1,8 milyon Lira prim ödemesi yapılmışken, biz 2019 yılında 96 Milyon Lira prim ödemesi yaptık. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; 2006-2019 yılları arasında Zeytinyağı Üretimi ve Paketlenmesi konularında 146 projeye 66,5 milyon Lira hibe desteği sağladık. Bu projeler içinde

İzmir ilinde 27 projeye 10,9 milyon Lira hibe verdik. Kırsal Kalkınma projelerimizle de 1.400 kişilik istihdam oluşturduk. IPARD Programı kapsamında da;

Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler başlığı altında yer alan Katma Değerli

Gıda Ürünleri kapsamında Sofralık Zeytin ve Zeytin Mamullerinin (sofralık zeytin, salamura, zeytinyağı vb.) üretilmesinde destek sağlıyoruz. Bu destek kapsamında; mevcut ve yeni yatırımlarda yapım işleri ve makine ekipman alımları ile hizmet alımları yer almaktadır” diye konuştu.

ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE MÜJDE!

Zeytinyağı üreticilerine, kilogramda 80 kuruş fark ödemesi desteğinin yanında, mazot gübre desteği, küçük aile işletme desteği, sertifikalı fidan, biyolojik&biyoteknik mücadele, organik tarım ve iyi tarım uygulama destekleri verildiğini de hatırlatan Bakan Pakdemirli, üreticilere bir de müjde verdi. ”İnşallah ilk defa dane zeytin üretimi yapan üreticilerimizi desteklemek için kilogram başına 15 kuruş destekleme primi ödemesi yapacağız. Orman Genel Müdürlüğümüz aracılığı ile bugüne kadar 3 Milyonu aşkın zeytin ağacını ekonomimize kazandırdık! İnşallah bu ağaçlar optimum üretime geçtiğinde bugünkü bedelle ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlayacaktır”

İzmir’de 36 köyde gelir getirici tür ağaçlandırması yaparak 80 bin adet yabani zeytin (delice) bireyinin aşılandığını ve 70 bin adet aşılı zeytin fidanının toprakla buluşturulduğunu belirten Bakan Pakdemirli, yapılan zeytin özel ağaçlandırma çalışmalarının %64’ünün İzmir’de olduğunu da ifade etti.

Zeytin ve zeytinyağında da birçok üründe olduğu gibi, coğrafi işaret noktasının önemli olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Ülkemizde, hâlihazırda 7 zeytinde ve 7 zeytinyağında coğrafi işaret tescili bulunduğunu ve 6 zeytinyağı ve 3 zeytin çeşidi için de coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldığını söyledi.

”VATANDAŞIMIN SAĞLIĞIYLA OYNAYANLARIN CİDDİ CİDDİ CANINI YAKACAĞIM!”

Ege İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen programa katılan bal üreticilerine de seslendi Bakan Pakdemirli. Kovan varlığı bakımından dünyada üçüncü, üretimi bakımından da ikinci sırada olduğumuz bal konusunda taklit ve tağşişe karşı düzenli olarak denetim yapıldığını belirterek, rakamları paylaştı; ”2018’de 2.023 denetim yapmış olup, bu denetimlerde 833 numune aldık! Bu numunelerin 90 adedinde uygunsuzluk tespit edildi! 168 idari işlem uyguladık ve 2.292.284 TL para cezası kestik! 2019 yılı Ocak-Aralık aylarında da arıcılık ürünleri ile ilgili 1.980 denetim yaptık, bu denetimlerden de 860 adet numune aldık! Alınan numunelerin 96’sında uygunsuzluk tespit edildi! Ve 2019 yılında da arıcılık ürünleri ile ilgili 115 idari işlem uygulayarak 2.245.539 TL para cezası kestik! Fakat görüyorum ki bu cezalar caydırmıyor! Vatandaşımın sağlığıyla oynayanların, hakiki arıcılarımın emeğiyle oynayanların ciddi ciddi canını yakacağım!”

ÇAY BARAJI’NDA İLKBAHARDA SU TUTULACAK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 13 milyon metreküp su hacmine sahip olan Çay Barajı’nda ilkbahardan itibaren su tutulmaya başlanacağını söyledi.

Pakdemirli, çeşitli ziyaretler kapsamında geldiği Afyonkarahisar’da, Çay ilçesinde inşaatı devam eden barajda incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Pademirli, inşası devam eden barajın,  kent için önemine işaret etti.

Bakan Pakdemirli, barajın yerden 105 metre yükseklikte olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Çay Barajı, 13 milyon metreküp su hacmi olan ve bölgenin en büyük hacimli barajlarından biri. Barajın açılışı için gerekli brifingleri aldık, müteahhitle de görüştük. İlkbaharın ilk günleriyle beraber barajda su tutulmaya başlanacak. Çay ve Bolvadin ilçeleri, memba kalitesinde içme suyuna kavuşacak. Tarlalarımız, bozkırlarımız daha yeşil bir hale gelecek. Mart ayı gibi bu işi bitirmiş olacağız. Şu ana kadar inşaatın nerdeyse yüzde 95’i bitmiş durumda.”

“6. EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI TARIM BAKANLARI TOPLANTISI”

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Azerbaycan’da düzenlenen “6. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları Toplantısı”na katıldı.

Ekonomik işbirliği teşkilatı üyesi ülkelerin, toplam dünya nüfusunun yüzde 6’sına yani 470 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yaptığını belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda tarımın da bu teşkilatın en büyük büyüme ve gelişme kaynaklarından biri olduğuna değindi. Pakdemirli, “Bölgedeki tarım sektörünün önemi, sektörün ülke ekonomilerinin bel kemiği olduğu için açıktır ve bunun yanı sıra, tarımın verimliliği, gıda güvenliğinin boyutlarından biri olan gıdanın yeterli şekilde kullanılabilirliğini sağlamada önemli bir faktördür. Ancak, gıda güvenliği sorununun en aza indirilmesi, sadece gıda üretiminin arttırılması ile değil, aynı zamanda nitelikli ürünlerin elde edilmesi ve elde edilen ürünlerin dengeli bir şekilde paylaşılması ile mümkün olacaktır. Ayrıca, bölge arasında güçlü bir tarım sektörü ve gelişmiş bir bölge içi ticaret ekonomik istikrarı artıracak ve sürdürecektir” diye konuştu.

ECO BÖLGESİNDE 59 MİLYON İNSAN YETERSİZ BESLENİYOR

Bakan Pakdemirli, bir tehdit oluşturan gıda güvensizliğine dair konuştu. ECO Bölge nüfusunun yüzde 13’üne denk gelen, 59 milyon insanın yetersiz beslendiğine dikkati çekti. Gıda güvenliğinin 4 ana boyutu olan gıdanın mevcudiyeti, erişilebilirliği, kullanılabilirliği ve istikrarının giderek daha karmaşık ve zorlu hale geldiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, bu noktada ülkelerin işbirliği içinde hareket etmesinin oldukça önemli olduğuna değindi. 2012 yılında Türkiye’de yapılan 5. ECO Tarım Bakanları Toplantısında oluşturulan ECO Ülkelerinde Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi’ni (ECO-RCC) hatırlattı.

Pakdemirli, “Türkiye’nin koordinatör ülkesi olduğu ECO-RCC, ulusal ve bölgesel düzeyde gıda güvenliğine yönelik temel engelleri tespit etmek, önceliklendirmek ve ele almak için faaliyete geçmiştir. Kuruluşundan bu yana Merkez, kuruluş amacına uygun önemli çaba ve faaliyetler göstermiştir. Merkezin kurulmasını içeren projenin ilk aşamasını başarıyla tamamladığımızı belirtmekten memnuniyet duyarım. Merkez’in gıda güvenliğinin zorluklarını ele alma ve bölgedeki SDG hedeflerine ulaşma konusunda kritik bir rolü vardır, çünkü gıda güvenliği yalnızca tarımsal üretimi değil, insanların hayatlarını ve toplumlarının geleceklerini de teşvik etmektedir. Yeterli, uygun fiyatlı, çeşitlendirilmiş ve besleyici gıdalara erişim, gıda güvenliğinin ve daha sağlıklı bir yaşamın sağlanmasının anahtarıdır. Gıda güvenliğine yapılan yatırım daha müreffeh bir gelecek için ihtiyaç duyulan değişiklikleri yönlendirmektedir” dedi.

TÜRKİYE 195 ÜLKEYE BİN 690 TARIM ÜRÜNÜ İHRAÇ EDİYOR

Bakan Pakdemirli, ECO üyesi ülkeler ile Türk tarım sektörünün temel verilerini de paylaştı. Pakdemirli, “Türkiye, 2003-2018 döneminde yıllık ortalama yüzde 2,72’lik büyüme ile Hollanda, İspanya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesini geride bırakmıştır. Ülkemiz tarımsal GSYİH 44 milyar dolar ile Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasındadır. Türkiye 195 ülkeye 1.690 tarım ürünü ihraç ederek ihracatçı bir ülke olduğunu kanıtlamıştır” dedi.

“TARIMDA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM İÇİN, TEKNOLOJİ BİR FIRSATTIR”

Sektörde, değişim ve dönüşüm için yeni teknolojinin fırsat olarak görüldüğünü belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda Ar-Ge çalışmaları yapıldığını söyleyerek, Türkiye’nin ilk yerli milli traktörü ile Akıllı küpe uygulamalarından örnek verdi.

Pakdemirli “Üreticimizin en önemli sorunu olan mazot kullanımını azaltmak ve çevreci yaklaşımları benimsemek için %100 yerli ve milli 45 dakika şarj ile 7 saat aralıksız çalışabilen çevre dostu ve sessiz Elektrikli Traktör Prototipini geliştirdik. Ayrıca, hayvancılıkta her türlü hayvan kayıtlarının tutulması için hassas tarım tekniklerinden faydalanıp verimliliği arttıracak Akıllı Küpe (Hayvan Takip Platformu) geliştirme çalışmalarına başladık” diye konuştu.

Ormanlık alanlarımızın sürdürülebilir kullanımına da büyük önem verildiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu kapsamda bu yıl 11 Kasım’da başlatılan ve bundan böyle her yıl kutlanacak olan Ulusal Ağaçlandırma Gününü hatırlattı. 11 Kasımda 11,5 milyon fidanın toprakla buluştuğunu ve rekor kırıldığını belirten Pakdemirli, bundan sonraki yıllar için de ECO ülkelerine davette bulundu ve ‘sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyarız’ dedi. 

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AFYON’A BİR DİZİ MÜJDE!

BAKAN PAKDEMİRLİ AFYON’DA SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Afyonkarahisar’da Tarım ve Orman Sektör Temsilcileri ile biraraya geldi, bir dizi müjde verdi.

Afyonkarahisarlı çiftçilerimize, son 17 yılda, 1,8 Milyar Lira tarımsal destek verildiğini belirten Bakan Pakdemirli, ”Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programları ile de toplam 789 projeyi destekledik, hayalleri gerçekleştirdik, umut olduk ve 5 bin kişiye de istihdam sağlamış olduk” diye konuştu.

Bizim işimiz gücümüz toprak diyen Bakan Pakdemirli bu kapsamda, Afyon’da 5 tarımsal ovanın “Tarımsal Sit” alanı ilan edilerek, koruma altına alındığını ve böylece tarımsal ovalara tek bir çivi dahi çaktırılmayacağını ifade etti.

AFYON’DA BİTKİSEL ÜRETİM DEĞERİ 5 KAT, HAYVANSAL ÜRETİM DEĞERİ 8,6 KAT ARTIRILDI

Afyon’a verilen destekler ve yapılan çalışmalar neticesinde; 17 yılda bitkisel üretim değerinin 5 kat, hayvansal üretim değerinin de 8,6 kat artırıldığını belirten Bakan Pakdemirli, ”Afyonkarahisar’ın, ülkemizin tarım ve hayvancılığına katkısı büyük! Tabii şu da bir hakikat; Mesela; “hayvancılık” ülkemizin pek çok yerinde yapılır. Fakat Afyonkarahisarlılar, hayvancılığa değer katmayı bilir. İşte bunun en önemli örneklerinden biri de; Afyon’un “yumurtacı tavuk üretimi” nde 1. Sırada olmasıdır! Yine Afyon; haşhaş ve vişne üretiminde 1. sırada, bezelye üretiminde 2. sırada ve patates üretiminde ise 3.sıradadır” dedi.

”MARKANIZ, SİZİN İMZANIZDIR! EMEĞİNİZİN EDERİ İÇİN MARKALAŞIN!”

Afyon’un, Türkiye’nin 3. Gastronomi Şehri olarak tescillendiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu noktada da gastronomi turizminin yıllık 150 milyar dolarlık ekonomiye sahip olduğunu vurgulayarak, markalaşma anlamında ”MARKANIZ, SİZİN İMZANIZDIR! EMEĞİNİZİN EDERİ İÇİN MARKALAŞIN!” sözleri ile çağrıda bulundu.

Afyon’un ihracatta da önemli bir başarı yakaladığını belirten Bakan Pakdemirli, ”Afyon’da, son 17 yılda, tarımsal ihracatı 55 kat artırarak, 123,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttık! Afyon, bugün başta Almanya, Hollanda, İsrail, İngiltere, Rusya ve Çin olmak üzere; 50 farklı ülkeye, tarımsal ürün ihracatı yapan bir şehir konumuna geldi! Yani Afyon, Avrupa’dan Çin’e kadar ihracat yapan bir şehirdir! Biz de Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmak adına; 2020 yılı bütçesinin %54,5’ini tarımsal desteklere ayırdık. Böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle en yüksek artışı sağlamış olacağız” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AFYON’A BİR DİZİ MÜJDE!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Sektör Temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda Afyon’a peş peşe müjdeler de verdi. ”İnşallah Afyon’a çok yakında likit yumurta ve yumurta tozu üretim tesisi kuruyoruz! ŞİMDİDEN HAYIRLI, UĞURLU OLSUN! 2. Müjde! Afyonkarahisar’da Tarıma Dayalı Jeotermal Enerji İle Isıtmalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatları verdim. İnşallah yapacağımız bu seralarda, dekarda 55-60 ton ürün alacaksınız. Örneğin 1.000 dekara sera kurduğumuzda, yılda 55-60 milyon kg domates elde edeceğiz ve 1.200 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak. Ve 3. Müjde! Afyonkarahisar’da Tarıma Dayalı İhtisas (Mandacılık) Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatı verdim. Bu Organize Sanayi Bölgesi’nde; Süt Entegre Tesisi, Et Entegre Tesisi, Yem Fabrikası, Biyogaz Tesisi, AR-GE merkezi, Fuar ve Festivallerin yapılacağı bir merkez de yer alacak”

Sadece bunlar da değil. Afyon’a eli boş gelmedik diyen Bakan Pakdemirli müjdeleri peş peşe sıralamaya devam etti. ”Tarım Kredi Kooperatiflerimiz aracılığıyla, önümüzdeki haftadan itibaren, iki Tarım Kredi Kooperatif Marketini hizmete alıyoruz. İnşallah 2020 yılı içerisinde de 3 marketi daha Afyonumuza kazandırmış olacağız! Sülümenli Kasabasında 5 bin baş hayvan kapasiteli işletmemizi, 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçirmiş olacağız.

2019-2020 tarım sezonu için 127.900 dekar haşhaş ekim kotası verdiğimizi de bir kere daha buradan hatırlatmış olalım”

HAYVAN İTHALATINI SONLANDIRMADA KARARLIYIZ!

Afyon’un IPARD desteklerinden, 42 il içinde en çok destek ödenen 5. ilimiz olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, IPARD hayvancılık yatırımlarında hibe oranlarının %10 oranında artırıldığını hatırlatarak bir kez daha hayvan ithalatını sonlandırmada kararlılık vurgusu yaptı. Bakan Pakdemirli ‘‘Hayvan ithalatının sonlandırılması konusunda son derece kararlıyız! Buzağı ölümlerini engellemek konusunda yaptığımız çalışmalarımızı da inşallah çok yakın bir zamanda yaygınlaştırmış olacağız!” dedi.

Bakan Pakdemirli, müjdelerine Dinar’da, yıllık 500 ton kapasiteli ve 50 kişinin çalışacağı, direkt AB ülkelerine ihracat yapacak olan Balık İşleme Fabrikasının Nisan ayında faaliyete geçeceğini duyurarak devam etti.

AFYON’A 500 DEKAR ALANDA BAL ORMANI TESİS EDİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çantası dolu geldiği Afyon’da orman alanında da bir dizi müjde verdi. ”2020 yılında; 3 milyon adet fidan üretecek, 3,3 milyon adet fidanı da toprakla buluşturacağız.

500 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesis edeceğiz.

Orman köylerinde yaşayan 100 ailemize, 2,5 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız.

Vatandaşlarımızın ek gelir elde etmesi gayesiyle 10 köyde gelir getirici tür fidanları dikeceğiz. Ve bu fidanları, 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız.

Fethibey Tıbbı Aromatik Bitki Bahçesi olarak, 40 dekar alanda, 30 bin adet lavanta fidanı ve gelir getirici badem fidanı dikeceğiz.

Sandıklı ilçemize bir adet Doğal Soğuk Hava Deposu kazandırdık. Şimdi de Şuhut ve Dinar ilçelerimizde, toplam proje maliyeti 3 Milyon Lira olan Doğal Soğuk Hava Depolarını da, 2020 yılında tamamlayarak hizmete alacağız!

Yine ORKÖY programı kapsamında; Kulak Köyünde, tamamı AB destekli 150 Bin Dolar hibe ile 100 KW üretim gücüne sahip güneş enerjisi sistemini kurduk. Böylece köylümüz, elektriği ücretsiz olarak kullanacak!

Ayrıca sosyal ağaçlandırma projelerimiz kapsamında; yerleşim yerlerimizde, toplam 9.000 adet fidanı da önümüzdeki yıl içerisinde toprakla buluşturmuş olacağız!”

BAKAN PAKDEMİRLİ UŞAK’TA TARIM VE ORMAN SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Uşak’ta Tarım ve Orman Sektörü Temsilcileri ile buluşan Tarım ve Orman bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasından, barajlara, orman köylülerine hibe desteğine kadar birçok müjde verdi.

Uşak’ın tarımda lokomotif bir il olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, çiftçilerimize, son 17 yılda, yaklaşık 900 Milyon Lira tarımsal destek verildiğini belirtti.

UŞAK’TA 450 PROJEYE 134 MİLYON LİRA HİBE VERİLDİ

Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı ve IPARD kapsamında Uşak’ta; toplam 450 projeye, yaklaşık 134 Milyon Lira hibe sağlandığını ifade eden Bakan Pakdemirli, bu yatırımlar neticesinde 3.200 kişiye istihdam sağlandığını da söyledi.

Bakan Pakdemirli sözlerini “Üretimi ve işletmelerin verimliliğini artırmak için Uşak’ta 36 bin 600 dekar alanda gerçekleştirilen toplulaştırma çalışmalarını tamamladık. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de, 1,8 milyon dekar alanın tamamını toplulaştırmış olacağız. İnşallah böylece, çiftçimiz arazisini tek seferde işleyecek ve girdi maliyetleri azalacak” diye sürdürdü.

“TARIM OVALARINA TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKTIRMAYIZ”

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovaların “Tarımsal Sit” alanı ilan edilerek, koruma altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli Uşak’ta da bu kapsamda, 657 bin dekar alana sahip olan 6 tarımsal ovanın koruma altına alındığını söyledi ve “Net söylüyorum; tarımsal ovalarımıza tek bir çivi dahi çaktırmayacak, ülkemizin tarımsal üretimini güvence altına alacağız” diye vurguladı.

Bakan Pakdemirli, Uşak’ın önemli tarım ürünlerinden olan haşhaş konusunda verilen destekleri de hatırlattı. “2018 yılında, kilogramı 4,25 Lira olan haşhaş kapsülü fiyatını, 2019 yılında, %17,7 artırarak, 5 liraya çıkardık. Ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz de, 5.965 üreticimizden, 2019 yılında haşhaş alımı yaparak, karşılığında 16,8 Milyon Lira ödeme yaptı” dedi.

2019 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında 12 yeni ürünün destek kapsamına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, 32 ürünün ise destekleme birim fiyatlarının artırıldığını söyledi. Pakdemirli, “Bütün bu destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde,17 yılda; bitkisel üretim değerini 4,7 kat, hayvansal üretim değerini de 7,2 kat artırdık!” dedi.

Uşak’ın ihracattaki yerine de değinen Bakan Pakdemirli, yeni dönemde artan destek oranları ile tarımsal üretimin de artmasının beklendiğini söyledi ve “Uşak, son 17 yılda, tarımsal ihracatını 115 kat artırarak, 28,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttı. Bakanlığımızın 2020 yılı bütçesinin %54,5’ini tarımsal desteklere ayırdığımızı bir kere daha ifade etmeliyim! İnşallah böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle, en yüksek artışı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Uşak’a Orman ve Su alanlarında, Son 17 yılda, toplam 1 Milyar Liralık yatırım gerçekleştirildiğini de belirten Bakan Pakdemirli, “Sulu tarıma geçilen yerlerde, dekara net gelir artışı, 2019 yılı fiyatları ile ortalama olarak 1.350 TL civarındadır. Ayrıca inşaat safhasındaki sulama tesislerimiz ile yaklaşık 11 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacağız. Klasik sulama şebekelerini rehabilite ederek, modern sulama sistemlerine dönüştürüyoruz. Bu kapsamda, öncelikli olarak 10.630 dekar araziyi modern kapalı sulama sistemine kavuşturacağız. Tabii bildiğiniz üzere; küresel ısınmaya bağlı olarak, dünya, çok sık afetlere sahne olmaya başladı! Biz de bu bağlamda; vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 47 taşkın koruma tesisi inşa ettik” dedi.

Sel ve taşkınlardan koruyan en önemli şeyin ormanlar olduğunu da söyleyen Pakdemirli, bu kapsamda 71,8 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu belirtti.

UŞAK’TA 3 BİN 272 ORMAN KÖYLÜSÜNE HİBE DESTEĞİ VERİLDİ

Orman köylülerine verilen desteklere de değindi Bakan Pakdemirli, “orman köylerimizde yaşayan 3.272 ailemize kredi ve hibe desteği sağladık. Ve bununla birlikte, 5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi kapsamında, Uşak’ta 43 köyde, 133 bin 500 adet gelir getirici fidan türü dikerek, köylümüze bütçesine destek olmak istedik! Bunların yanında 3 Tabiat Parkı ve 18 adet Meteoroloji Gözlem Sistemi de kurarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk”.

UŞAK’A BİR DİZİ MÜJDE!

Sektör temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda Bakan Pakdemirli, Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasından, barajlara, orman köylülerine hibe desteğine kadar birçok müjde verdi.

Bakan Pakdemirli “Tarıma Dayalı Jeotermal Enerji İle Isıtmalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için talimat verdim. İnşallah bu alanda, jeotermal enerji ile ısıtmalı ileri teknolojik seralar, sebze kurutma tesisleri, Seracılık Eğitim Merkezi ve Ar-Ge merkezini en yakın zamanda kuracağız. Kuracağımız seralarda, dekarda 55-60 ton ürün alacaksınız. Örneğin 1.000 dekara sera kurduğumuzda, yılda 55-60 milyon kg domates elde edeceğiz. Üretimin yanı sıra istihdama katkı sağlayacak projemiz ile 1.200 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak” dedi..

Ekonomik kalkınmanın, kırsaldan başladığını ifade eden Bakan Pakdemirli, “IPARD kapsamında da Uşak’ta 382 projeye, toplam 104 Milyon Lira hibe verildiğini belirtti.

EŞME KOCABEY BARAJI 2020’NİN İLK YARISINDA TAMAMLANACAK

Uşak’a eli dolu gelen Bakan Pakdemirli, barajlara ilişkin müjdeyi de verdi. Pakdemirli, “Eşme Kocabey Barajının projelerini hızlandırdık! İnşallah 2020’nin ilk yarısında tamamlıyoruz! Yine “100 Yeraltı Barajı Projesi” kapsamında Sivaslı ilçesinde, Kuruçay YAS Suni Besleme Projesi’ni de, çok yakın bir zamanda hayata geçireceğiz” diye konuştu.

2020 yılında 550 bin adet fidanın toprakla buluşturulmasının amaçlandığını belirten Bakan Pakdemirli, “Orman köylerinde yaşayan 110 ailemize, 1,6 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Uşak Merkez Karahasan köyünde Tıbbi Aromatik Bitkiler Ormanı tesis edeceğiz. Yine vatandaşlarımızın ek gelir elde etmesi gayesiyle 10 köyde, 50 bin gelir getirici tür fidanı dikeceğiz. Fidanların 3 yıllık bakımı bize ait olacak ve 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız! Ayrıca Uşak’ta, 2020 yılı içerisinde, 3 köyde, 2B Orman Kadastro çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN TEK TİP SİGARA PAKETİ AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Özellikle gençlerimizin bu konuda cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik” dedi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları 6. Toplantısı için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

Düz ve standart paket uygulamasına yarın itibariyle geçileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Buradaki ana amaç caydırıcılığı artırmak. Özellikle gençlerimizin bu konuda cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik. Tüm paketler tek renk ve özellikle yüzde 65 olan caydırıcı resimleri yüzde 85’e çıkarttık. Hatta bazı sigara fabrikaları bunun için teknolojileri ve paketleme makinelerini değiştirmek zorunda kaldılar. Paketlerin üzeri sağlığa zararlı uyarı ile dolu olacak. 18 yaşını doldurmayanlara sigara satışının hapis cezası olduğunu paketlerin üzerinde hatırlatıyoruz” diye konuştu.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV, TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ’Yİ KABUL ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi kabul etti.  

Cumhurbaşkanı Aliyev, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları 6. Toplantısı için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi kabul etti.

Kabulde Bakan Pakdemirli’ye Türkiye Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, Kars milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, İstanbul milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım eşlik ederken, Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov da görüşmede hazır bulundu. 

BAKAN PAKDEMİRLİ AZERBAYCAN’DA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları 6. Toplantısı için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi.

Bakan Pakdemirli, Azerbaycan ziyaretinde, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen bakan ve heyet başkanlarının da katılacağı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları 6. Toplantısına katılacak. Toplantı kapsamında üye ülkelere hitaben bir konuşma yapacak olan Bakan Pakdemirli, Teşkilat üyesi bazı ülkelerin tarım bakanları ile baş başa görüşecek.