Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tanzim satış noktalarında uygulanan ürün fiyatlarından vatandaşların son derece memnun olduğunu belirterek, “Çarşıdaki yangın sona ermiştir” dedi.

Dr. Pakdemirli, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören’de kurulan tanzim satış çadırında incelemelerde bulundu. Tanzim satışların ilk gününde vatandaşlarla bir araya geldi. Havalar iyileştikçe fiyatların daha da düşeceğini ifade eden Pakdemirli, vatandaşların tanzim satışların ne kadar süreceğine yönelik sorusu üzerine, “İhtiyaç olduğu sürece devam edecek, gerekirse kalıcı yaparız.” diye konuştu.

İklimsel olarak havaların çok soğuk seyretmesi ve tabii afetlerle ister istemez fiyatlarda artış yaşandığına işaret eden Bakan Dr. Pakdemirli, bunun da ötesinde bazı fırsatçıların fiyatlara etki ettiğini söyledi.

“ARACILARI BAYPAS ETTİK”

Dr. Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda harekete geçildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“4 gün içinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ile Hazine ve Maliye bakanlıklarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu organizasyon üreticiye karşı yapılmadı. Üreticide zaten 3 lira olan malı buralara getirdiğimiz zaman 8-9 liralara yiyorduk. Sistemde çok sayıda aracı var. Tedarik sistemindeki aracıları geçici olarak baypas ettik.”

“ÇARŞIDAKİ YANGIN SONA ERMİŞTİR”

Tanzim satış çadırında domatesin 3 lira, patlıcanın 4,5 lira, biberin 6 lira, soğan ve patatesin de 2’şer liradan satışa sunulduğuna dikkati çeken Bakan Bekir Pakdemirli, vatandaşın da bu fiyatlardan son derece memnun olduğunu vurguladı. Pakdemirli, “Şimdilik ‘Çarşıdaki yangın sona ermiştir’ diyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dr. Pakdemirli, havaların ısınmasıyla domatesin pazarda da 2 liraya kadar ineceğine işaret ederek, “Soğan, patates düşük fiyatlarla satılacak. Vatandaşa destek olup, cüzdanındaki meyve sebze payını azaltmak için 4 gün içinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. İhtiyaç görüldüğü sürece diğer illerde de bu yapılır.” ifadesini kullandı.

Tanzim satış çadırı yoğun ilgi gördü. Satıştan memnun olduğunu dile getiren vatandaşlar çadırın kurulmasıyla çevredeki marketlerde de fiyat düşüşleri görüldüğünü kaydettiler.