ASIRLAR BOYU TÜRK MİLLETİ HİÇ KİMSENİN BOYUNDURUĞU ALTINDA KALMADI

Sarıkamış Harekâtı’nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında konuşan Bakan Pakdemirli : “Asırlar boyu Türk milleti hiç kimsenin boyunduruğu altında kalmadı, yaşamadı. Bazı işgaller olmuş olabilir ama hiç bir zaman boyunduruğu altında yaşamamış. Burada amaç o ruhu devam ettirmek” dedi.

Sarıkamış Harekâtı’nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki, Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde şehitler anısına yapılan kardan heykellerin açılışı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Meclis Başkanvekili Celal Adan, Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Aslan,  Yunus Kılıç, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademi Başkanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Erzurum Jandarma Bölge komutanı Tuğgeneral Semih Okyar ve Kars İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, heykellerin üzerindeki Türk bayrağını kaldırarak, karanfil bıraktı.

Bakan Pakdemirli de amaçlarının 105 yıl önceki ruhu yeniden hafızalara kazımak olduğunu vurgulayarak, Türk milletinin asırlar boyu kimsenin boyunduruğu altına girmediğini kaydetti.

Pakdemirli, “Bu anlamlı günde Cumhurbaşkanımızın selamlarını Kars’a getirdim. Bu günleri unutmamak ve unutturmamak için buradayız. Allahuekber Dağları’nı bilindiği üzere Milli Park ilan ettik. Asırlar boyu Türk milleti hiç kimsenin boyunduruğu altında kalmadı, yaşamadı. Bazı işgaller olmuş olabilir ama hiç bir zaman boyunduruğu altında yaşamamış. Burada amaç o ruhu devam ettirmek.” diye konuştu.

“BENİM İÇİN SARIKAMIŞ DA TUTKU OLACAK”

Daha sonra Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne yapılan telesiyejin açılışı gerçekleştirildi. Burada konuşan Bakan Pakdemirli tesisin hayırlı olmasını dileyerek, “Karı kâra çevirmemiz lazım, bunu da yapmaya en aday yerlerden birisi Sarıkamış. 11-12 yaşından beri kayak yapan bir insan olarak, dünyanın ve Türkiye’nin birçok kayak tesisini gördüm ve kayma imkânım oldu. Ancak Sarıkamış’ı ilk kez görme fırsatım oldu. Ama benim için Sarıkamış da bundan sonra bir tutku olacak.” şeklinde konuştu.

Buradaki kar kalitesinin çok farklı olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Sarıkamış’ı mutlaka dünyanın önemli kayak merkezlerinden biri haline getirmemiz lazım.” dedi.